Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Koronavirüs yağ peynir sebze gibi yiyecek maddelerinde "canlı" kalabilir mi?

2
201 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

COVID-19 virüsünün cansız yüzeylerde ne kadar süre ile aktif kaldığı mevcut yüzeylerin ve ortamın koşullarına göre değişkenlik göstermektedir, lakin maksimun 3-4 gün aktif olduğuna dahil bazı iddialar vardır ama bu besinlerin üzerinde kalacağı günün maksimun bu olduğunu göstermemektedir, dediğim gibi uygun koşul ve uygun zeminlerdeki süresidir. Besinler üzerinde yapılan doğrudan bir çalışma olmamakla birlikte, besinlerin geçirmiş oldukları bazı işlemler sonrası (pişirme, yıkama vb. ) virüsün aktivitisini yitireceği söylenmektedir. COVID-19'nın besinler üzerinde bulunması gayet mümkündür, lakin şimdiye kadar damlacık yolu üzeriyle yakın temas dışında insanların yeni koronavirüs ile kontamine yiyecekleri yemek veya kontamine nesnelerle temas etmek gibi başka yollarla enfekte olduklarının kanıtlandığı hiçbir vaka yoktur. Pişmemiş ve çiğ besinler ile yapılan her temas sonrası ellerin hijyenik kurallara uygun yıkanması ve göz, burun, ağız gibi yerlere götürülmemesi gerektiğinin altı çizilmektedir eğer kontamine gıdalar üzerinde virüs varsa ve vücut mukozasından içeri girmesi uygun olan bir bölgeye temas yapıldıysa enfekte olma riski vardır, besinlerin yenmesi dahilinde virüsün mide asidine dayanaksız olduğu ve bağırsaklara kadar aktivitesini korusa dahi bizleri hasta etmeyeceğini söyleyen uzmanlarda bulunmaktadır. Özellikle sebze ve meyvelerin yıkanmasının yeterli olduğu ancak yüzeyi pürüzlü olan örneğin çilek, marul gibi herhangi bir virüsün yerleşebileceği ürünleri sirkeli ve tuzlu su içinde bir süre bekletip yıkanması ve sirke ve tuzlu suyu ağzımıza, burnumuza temas ettirilmemesi söylenmektedir, pişirilmesi uygun olan besinlerin 60 santigrat üzerinde işleme tabii tutulması da virüsten bizleri koruyacaktır.

253 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi Resmi Sitesi Yiyeceklerin bir kaynak veya bulaşma yolu olduğuna dair kanıtın olmaması.
  2. Livescience Virüsün teorik olarak midede hayatta kalmayacağı ve besinler yolu ile bulaş riskinin düşük olduğu.
  3. NTV Virüslü gıdanın yenmesi sonrası, bağırsaklara kadar aktivitesini koruması halinde dahi bizi enfekte etmediği.
  4. Sözcü Sebze ve Meyvelerin yıkanması durumunda ve 60 santigrat derece üzerinde pişirilen besinlerin virüsten korunmak için yeterli olduğu.
  5. Evrim Ağacı Virüsün cansız yüzeylerde aktif kalmasına dahil.

COVID-19 virüsü ile kast edilen COVID-19 hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüdür. COVID-19 hastalık durumu olan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır, SARS-CoV-2 virüsün adıdır, yanlış anlaşılmasın

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeklerle yok edilebilecek bir yalan, yok edilmelidir.”
P. C. Hodgell