Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Korona aşısı neden ömür boyu koruma sağlamıyor?

Menenjit hastalığı da viral bir hastalık olmasına rağmen aşılama kişiyi ömür boyu korurken neden Corona aşısı ömür boyu bir koruma sağlamıyor vücut bu bağışıklığı neden unutuyor?yada menenjiti neden unutmuyor?
240 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Menenjit beyin zarının iltihabı anlamına gelir. Bu iltihabı çeşitli virüsler, bakteriler ve parazitler oluşturabilir. Özellikle yeni doğanlar, bebekler ve küçük çoçuklar bu iltihabın oluşmasına açıktır/hassastır. O yüzden de risk dönemi (bebeklik) boyunca meninjite sebep olabilecek hastalıklar (kızamık, kabakulak) açısından bebekler aşılanarak korunur. Ayrıca meningokok olarak bilinen bakteriye karşı da aşı geliştirilmiştir.

Aşılanma rutinde riskli gruplara yapılan bir korunma yöntemidir. Meninjit riski yetişkinlerde düşüktür.

Kovid-19 ise yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar en büyük risk grubundadır. Bu sebeple önce bu grup aşılanmıştır. Yeni bir virüs ve Dünya'yı saran bir pandemi olması nedeniyle, hastaların hastane kapasitelerini aşması sonucu Kovid-19 ile mücadele özel acil önlemler gerektiriyor. Yaygın aşılamaların hedefinin hastane kapasitelerini aşmadan (aksi halde pandeminin en başında Italya'da gördüğumüz gibi hastaneye başvuranlar arasından triaj yapılmak zorunda kalınır yani herkese sağlık hizmeti ulaşamaz) Kovid-19 ile mücadele olduğunu akılda tutmak gerekiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Pandemi sona erdiğinde Kovid-19'un da grip gibi sadece riskli grupların aşılanması ile mücadele edileceği bir hastalık olacağı tahmin ediliyor.

151 görüntülenme

Kaynaklar

 1. H. Gazete. Triaj Nedir. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 2 Ekim 2021. Alındığı Yer: Hürriyet | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close