Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kör insanların gözleri körelmiştir diyebilir miyiz?

Eğer diyebiliyorsak, kör insanların işitme duyularının daha gelişmiş olduğu tespit ediliyor. Yani bir organın körelmesi başka bir organın, duyunun vs. Gelişmesini sağlar mı?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hayır, kör bir insana gözleri körelmiştir diyemeyiz. Zira körlüğün sebebi evrimsel bir değişim değil, yapısal bir bozukluktur. Evrimsel süreçler mükemmel olmadığından, oldukça kusurlu türler üretirler ve insan da bu kusurlu türlerden sadece biridir. Gözümüzdeki kör nokta, evrimsel bir hatadır ve gözün yapısı, ışığın buraya düşmesine neden olacak şekildeyse, körlük gözlenir.

Ancak sorunuzun diğer kısımları isabetli. Bir organın evrimsel ya da gelişimsel olarak körelmesi, diğer duyuları evrimsel ya da gelişimsel olarak güçlendirebilir. Örneğin gözlerin köreldiği (aksolotlar, mağara kertenkeleleri, kör fareler gibi hayvanlarda) dokunsal ve işitsel duyular gelişmiştir. Bu, evrimsel anlamı olan bir değişimdir, çünkü neslin devamı için bir şekilde duyuların çalışması ve beynin veri alması gerekmektedir. Bu sebeple gözler körelse de, diğer organları en gelişmiş olanlar hayatta kalır ve bu, evrimsel bir değişimi beraberinde getirir.

Bunun haricinde, kör insanlarda kulakların daha iyi duymasının sebebi nöroplastisitedir. Gözden sinyal gelmediği için, beyindeki bu boşluk diğer sinirlerle doldurulur. Bu da, diğer duyu organlarının hassaslaşmasıyla sonuçlanır. Bunun evrimsel bir anlamı yoktur. Yani sonradan kör olduğu için sonradan kulakları daha iyi duyan birinin, yavrusu da ne kör olacaktır (eğer genetik bir bozukluk yoksa elbette), ne de kulakları daha iyi duyacaktır. Normal bir şekilde doğacaktır.

Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın tümünü sevmek, komşumuzu sevebilmekten daha kolay gözükmektedir.”
Eric Hoffer
Geri Bildirim Gönder