Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Kör insanların gözleri körelmiştir diyebilir miyiz?

Eğer diyebiliyorsak, kör insanların işitme duyularının daha gelişmiş olduğu tespit ediliyor. Yani bir organın körelmesi başka bir organın, duyunun vs. Gelişmesini sağlar mı?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayır, kör bir insana gözleri körelmiştir diyemeyiz. Zira körlüğün sebebi evrimsel bir değişim değil, yapısal bir bozukluktur. Evrimsel süreçler mükemmel olmadığından, oldukça kusurlu türler üretirler ve insan da bu kusurlu türlerden sadece biridir. Gözümüzdeki kör nokta, evrimsel bir hatadır ve gözün yapısı, ışığın buraya düşmesine neden olacak şekildeyse, körlük gözlenir.

Ancak sorunuzun diğer kısımları isabetli. Bir organın evrimsel ya da gelişimsel olarak körelmesi, diğer duyuları evrimsel ya da gelişimsel olarak güçlendirebilir. Örneğin gözlerin köreldiği (aksolotlar, mağara kertenkeleleri, kör fareler gibi hayvanlarda) dokunsal ve işitsel duyular gelişmiştir. Bu, evrimsel anlamı olan bir değişimdir, çünkü neslin devamı için bir şekilde duyuların çalışması ve beynin veri alması gerekmektedir. Bu sebeple gözler körelse de, diğer organları en gelişmiş olanlar hayatta kalır ve bu, evrimsel bir değişimi beraberinde getirir.

Bunun haricinde, kör insanlarda kulakların daha iyi duymasının sebebi nöroplastisitedir. Gözden sinyal gelmediği için, beyindeki bu boşluk diğer sinirlerle doldurulur. Bu da, diğer duyu organlarının hassaslaşmasıyla sonuçlanır. Bunun evrimsel bir anlamı yoktur. Yani sonradan kör olduğu için sonradan kulakları daha iyi duyan birinin, yavrusu da ne kör olacaktır (eğer genetik bir bozukluk yoksa elbette), ne de kulakları daha iyi duyacaktır. Normal bir şekilde doğacaktır.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcılığı baş döndürücüdür. Kendi küçük evreninizi yaratır ve istediğinizi yaptırabilirsiniz.”
Vint Cerf