Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Konuşurken birbirine benzeyen kelimeleri karıştırmamızın sebebi nedir?

Örneğin "tanışmak" yerine "taşınmak" demek, "bagaj" yerine "baraj" demek...

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İnsan beyni çoğu otomat hareketinde fuzzy logic yani bulanık mantık kullanarak çalışmaktadır. İki kelimeyi birbiri ile karşılaştırırken birbirlerine uyum yüzdesine bakılır ve eğer kişi yeterli konuşma deneyimine sahip değilse bu iki kelimeyi rahatlıkla birbiri ile karıştırabilir.

Yani semantik olarak "bagaj" ve "baraj" sözcükleri %80 oranında birbirine benzemektedir. Bu benzeşim işi otomatik olarak halledilir ve sıra 2. faza gelir yani deneyim ve hatırlama işlemine.

Eğer bu sözcükleri günlük hayatınızda çok fazla kullanmadıysanız %80'lik oranı tanımlayan beyin geri kalanı için kısa süreliğine bir fikir beyan edemez. İşlem süresi uzadığını fark eden kişi beyinden yanıt alamayınca kelimeleri ağzından geldiği gibi çıkarır.

Konuştuktan hemen sonra kulağa gelen ses beyin tarafından anlaşılır ve %80'in kalan kısmını düzeltmesi için tekrar komut gönderir.

Böylece birkaç tekrardan sonra en zor kelime de rahatlıkla söylenebilir.

İnsan beyninin geri-beslemeli bir sinirsel ağ olduğu unutulmamalıdır.

Türkçe'mizde "Senin ağzından çıkanı kulağın duymuyor" sözü belki buradan ilham alınarak söylenmiştir :)

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Buldum! Evreka! εὕρηκα!”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder