Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İsmail Erkan
İsmail Erkan
2,037 UP
Üye
3

Kolanın içinde fare kanı ya da böcek olduğu iddiası nasıl ortaya çıkmıştır?

Kolanın içinde bu tarz şeylerin olduğu söyletileri dolanıyor peki bu söylentilerin kaynağı nedir?
3,213 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Arın Özkınay
Öğrenci

Google'da tarih aralığı özelliğini kullanarak yaptığım araştırmalar sonucunda içinde fare kelimesinin de bulunduğu, özellikle 2005 yılında dolaşımda olan -spam- maillerin bu yalanın yayılmasında etkili olduğunu düşünüyorum.

Internette, aşağıdaki mailin 2005 yılında yayılmaya başlayıp[1] günümüze kadar forumlarda paylaşılmaya devam edildiğini gördüm:

Tüm Reklamları Kapat

Doç.Dr.Osman Genç

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı - Kınıklı-Denizli

Tüm Reklamları Kapat

Tip laboratuarı Fordwerke'den tıbbi haber Kısa süre önce bir kadın absurd bir sebepten dolayı ölmüştür. Genfer Gölü'ndeyken bir kutu içeceği (Fanta,Kola v.s.)

Kutusundan içti. Pazartesi günü Lozan'daki CHUV'ye sevk edildi ve Çarşamba günü vefat etti.Otopsi sonucu Leptospiroz fulgurante'den öldüğü anlaşıldı. Tekneye bardak götürmemişti ve içeceği direkt kutudan içmiş. Kutular kontrol edildiğinde, kutularda fare urini (idrarı) bulunduğu, yani Leptospiras ile kirlendiği ortaya cikti. Muhtemelen kadın, kutunun üstünü içmeden önce temizlememişti Fare urini bulaşmış ve kurumuş, ki bu zehirli maddeler içermektedir, bu da Leptosiproz'u ortaya çıkaran Leptospiras içerir. Bu kutular fare bulunan depolarda muhafaza edilir ve temizlenmeden Pazar'a sürülür. Kutular satın alındıktan sonra buzdolabına konulmadan önce bulaşık deterjanı ile özenle temizlenmeli.

Ispanya'da INMETRO tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, kutular tuvaletlerden daha da fazla kirlidir!!!

Bu mesaj olabildiğince çok insana ulaşmalıdır.

Kanton Hastanesi Genf'den Mesaj Ing. Gerhard Hofmann Tip ve Laboratuar Tekniği Merkezi Anichstrasse 35, 6020 Insbruck Tel. 0512/504-8488, Fax 0512/504-6748488

Internetteki haberlerin ve iddiaların teyit edilmediği dönemlerde herkesin, yaymakla kalmayıp üzerine kendi iddialarını da eklediği bu gibi paylaşımlar belki sorunuzdaki iddianın doğrudan kaynağı olmasa da kaynaklarından biri sayılabilir.

Yukarıdaki alıntının paylaşıldığı forum başlığının altına gelen yorumlardan birine baktığımızda iddiaların ne yolla (mail), ne kadar hızlı yayıldığını görebiliriz:

16 Temmuz 2005 tarihli bir forum mesajı.
16 Temmuz 2005 tarihli bir forum mesajı.
Wow Turkey Forum

Bu tür forumlarda konuşulan konuların arkadaş ortamında, kişilerin ideolojileri ve bazı konuları abartarak anlatma gibi faktörlerin de etkisiyle ne kadar değişebileceğini tahmin edebiliriz. Örneğin, müslüman bir kişi kolada domuz yağı bulunduğu iddiasını, İsrail'den nefret eden bir kişi gelirin İsrail'e aktarıldığı ve silah üretimine katkı sağladığı iddiasını savunabilirken; Herhangi bir başka kişi sırf kendisi tüketmediği için yermek isterken, kendini tutamayıp aşağıdaki gibi -doğru olmadığını bildiği halde- yalan bilgilerin yayılmasına katkı sağlayabiliyor:

Kola ile ilgili yalanlar.
Kola ile ilgili yalanlar.
Wow Turkey Forum

20 yıla yakın bir süre içerisinde bu tip paylaşımların etkilediği insanlar ve onların ideolojileri ve hayal güçleri gibi faktörler bu iddiaların halen devam etmesine sebep oluyor. Laf arasında geçen "zaten içinde fare kanı varmış" gibi cümleler ve sonrasında kimsenin buna itiraz etmemesi de bu durumu iyice pekiştirebiliyor.

117 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Turkey Forum. Kutu İçeçekleri İçerken Dikkat!!!. (27 Ocak 2005). Alındığı Yer: www.turkeyforum.com | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Görkemli Mareşal
Araştırmacı

İzletisi falanda vardı yanılmıyorsam. Böceğin Kola yapımında kullanımıyla ilgili bir izleti. Ancak bu tabi ki; Yalan!. Ancak şöyle bir durum var: Bildiğiniz gibi Türkiye'deki üreticiler ihmallere önem vermiyor pek. Yani bu durumda çok şikayet var. İçerken dikkatli olun. Gelelim bu söylencenin kaynağına. Yani kaynağı bilemiyorum. Bir sitede bunun Sözcü gazetesinden çıkan bir sav olduğunu görmüştüm ama diğer sitelerde böyle bir şey görmedim. İyi günler.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close