Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Kodlamaya java ile başladım ama pyhton daha kolay ve anlaşılır olduğu için ona geçtim sizce iyi fikir mi ne yapmalıyım?

Java ve python farkı ve tercih

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Şimdi öncelikli olarak önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Hangi yazılım dilini öğrenirseniz öğrenin yapacağınız kodlamanın ana fikri algoritmadır. Yani şöyle düşünün siz birine bişey anlatmaya çalışıyorsunuz ve bunu türkçe'yle de anlatabilirsiniz ingilizce'yle de veya ispanyolca ile. Hangi dille anlattığınızın önemi yoktur, anlatmak istediğiniz şeyi anlatabilmeniz önemli bu yüzden dolayı en iyisi algoritmanın temellerini öğrenmek eğer bu halledilirse istediğiniz dilde çatır çatır kod yazabilirsiniz. Diller arası syntax kuralları değişir ve platformlar değişir.

Diğer konuya gelirsek ben python ile başlamanızı önermiyorum, herkes python'u tercih etmekte fakat ben öyle düşünmüyorum çünkü kolay olmasının yanı sıra berbat bir performansı var. Misal java ile yapacağınız bir desktop yazılımının process süresi 1 saniye sürüyorsa python ile yapılan bir desktop yazılımının süresi 1.7 saniye sürecektir bu derleme şekli ile alakalıdır.

Eğer web değil de program yazılımı yapmak istiyorsanız ve bu yoldan devam etmek istiyorsanız şuan için seçeceğiniz diller belli, Java veya c#.net . Tabii ki c++, c gibi diller mevcut fakat şu devirde eğer çok büyük, çok kullanıcılı, mükemmel bir performans optimizasyonu isteyen bir yazılım yapmayacaksanız c++ veya c ile yapmak hammalıktır. Bu yüzden c# ve java öneriyorum. Python benim için bir balon ve balonlar eninde sonunda patlar(popüleritesi düşecek).

113 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Merhaba, şunu iyi bilmelisiniz. Bir programlama dili öğrenirseniz sorunlarınızın, ihtiyaçlarınızın hepsini çözemezsiniz. Bu yüzden ilk programlama dilinizi öğrendikten sonra mutlaka diğer diller ile de proje geliştireceksiniz, öğreneceksiniz. Üstelik bunu severek yapacaksınız! Çünkü artık program nedir, değişken nedir, process nedir, nesne yönelimli programlama nedir gibi onlarca temel ama güçlü sorunun cevabını biliyor olacaksınız. Kafein Pierril, çok güzel açıklamış algroitma mantığını öğreneceksiniz. Algoritma ise size sorun çözme becerenizin gelişimi gibi muazzam bir şey katacak. Gerçek hayatınızda ki sorunları dahi çözerken daha efektif olacaksınız. İlk dilinizi öğrenmek 6 ay sürdü ise ikinciyi öğrenmek 2 ay sürecek. Tabi bu süreler konuyu size açıklamak için örnek olarak verildi.

İsterseniz Python ile başlayın isterseniz Java ile önemli olan azimli olmak, pes etmemek. Unutmayın Bill Gates, Steve Jobs sizin geçtiğiniz yollardan geçti. İlk programları "a+b=c" gibi basit kodlardan alışan yapılardı.

Hız konusunda ise en azından programlama nedir ne değildir algoritmaya yaklaşımınız nasıl olmalı gibi şeyleri öğrenene kadar kafanıza takmamanız gereken bir sorun. Eğer ki Java söz dizimi size karışık geldiyse, Python ise herkesin tavsiye ettiği bir dil ise Ruby deneyebilirsiniz. Sizi yavaşlatacak şey ise sürekli karar değiştirmek bir dil seçin onun özelliklerine bakın ve başlayın! Sürekli karar değiştirmeyin. Her programlama dilinde değişkenler vardır hepsinde mantıksal ve matematiksel işlemler yapılabilir. Hepsi aynı şeyleri sağlıyor. Aptal cihazları yönetmek, uzun ve karmaşık işlemleri basitçe yapabilmek gibi.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kültürü yok etmek için kitapları yakmaya gerek yoktur. İnsanları kitap okumaktan caydırın, yeter.”
Ray Bradbury