Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
5

Klasik müziğe olan ilginin bu kadar azalmasının temel sebebi nedir?

1,016 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Bilge Su Öney
Klasik müzik eserleri dinliyorum ve çalıyorum.

Bunun çok fazla nedeni vardır ve ilk nedenlerden biri de önyargıdır. En çok görülen önyargılardan biri de şudur: İnsanlar ünlü klasik müzik eserlerinin bazılarını dinleyip sevmedikten sonra tüm klasik müzik eserlerinin aynı olduğunu düşünür ya da çok fazla klasik müzik eseri olduğu için insanların çoğu araştırma yapıp kendi istek ve beğenilerine göre klasik müzik eseri bulmayacağını düşünür. Başka bir sebep de insanların psikolojik olarak tekrar eden ve akılda kalıcı eserleri sevmesidir. İnsanlar genel olarak melodisi kolay ezberlenen, sözleri kafiyeli olan ve beş dakikadan kısa eserleri dinlemeye meyillidir yani insanlar sonunu tahmin edebildiği ve duymaya alışık olduğu melodileri severler (Bach'ın eserleri gibi eserlerin çok dinlenme sebeplerinden biri de budur) ama klasik müzikte bunları duyamayınca farklı gelir ve sevmeyebilirler ya da sadece bu özelliklere sahip belirli eserleri dinlerler ve arayış içine girmezler. Tabii ki herkeste aynı düşünceler oluşmaz bazı insanlarda şaşırmayı ve yeni, farklı melodiler dinlemeyi sever ama insanlarda gördüğüm genel sebepler bunlardır.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ege Aren Uzun
Ege Aren Uzun
22K UP
Bilim Tutkunu

klasik müzik dinleyicisi olarak kendimce bende böyle sorup durmuştum.Bence bunun cevapları birçok şeye dayalı ancak benim bunlar arasındaki en belirgin olarak düşündüğüm günümüz üzerinden gidelim mesela baktığımızda pop,rap,rock..vb görüyoruz bunların daha fazla türemesi sonucu oluştuğunu düşünmekteyim

Özelliklede bu yeni nesil gençlerin organizeleşmeleri sonucu oluştuğunu düşünüyorum örneğin x kişisi olsun ve y kişisi

Tüm Reklamları Kapat

x-Hey selam nasılsın y ?

y-iyiyim senden?

Tüm Reklamları Kapat

x-iyi bende geçen ... çıkan hip hop u gördünmü ya çok iyi

y- yok ama eve gidince bakarım

bunların başlıcaları olduğunu düşünüyorum daha birçok alternatif yaratılabilir .Okuduğunuz için teşekkürler

9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Denizali Doğan
Araştırmacı/Müzisyen

Açıkçası azaldığını "Dünya Geneli" olarak söylemek mümkün değil fakat Türkiye'de özellikle "Sözsüz Müzik" kültürü yok. Herhangi bir müzik dinleğinde söz yoksa müzikten saymıyorlar. Birde tek bununla da ilişkilendirmek istemiyorum. Popüler kültür saçmalığı bile sana sevmediğin, anlamsız, saçma olan şarkıları-müzikleri dinletiyor. Şahsen eskiden beri rock ve klasik müzik dinleyen birisiyim, bazı müzikler varki tamamen gürültülü kirliliği.

Türkiye'de de klasik müzik dinleyenlerin artması dileğiyle...

Tüm Reklamları Kapat

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Özer
Mustafa Özer
1,919 UP
Üniversite öğrenciyim

Aslında klasik müziğe ilgi azalmadı aksine arttı ama klasik müzik dinleyicileri genellikle kendilerini ve dinledikleri müzikleri belli etmedikleri yüzünden ilgi azalmış gibi görünüyor, diğer bir nedende genç nüfusun artışı ile gençlerin sevdiği pop, rap ve benzeri müzik türleri öne çıkıyor.

112 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdurrahman Bozkurt
Türler arasında favori parçalarımı keşfe çıkarım.

Üretim azlığından kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Klasik müzik ile diğer popüler türler arasında parça oluşturma ve aşamaları göz önüne alındığıda süreç farklı bir şekilde ilerleyebiliyor. Apple yeni müzik uygulaması ile de bu konuda üretimin fazlalaşmasını sağlayabilir, bu da diğer türler ile arasında üretim farkını kapatabilir diye düşünüyorum.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close