Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Kızıldenizin ikiye yarılması olayının bilimsel bir ispatı var mıdır?

Bu olayın bilimsel olarak herhangi bir ispatı var mdır?
24,578 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
186K UP
Düşünür

merhabalar

öncelikle bu bilimsel ispattan öte birkaç yere değinmek istiyorum. araştırmalarıma dayanarak söylüyorum ki hz. Musa tarihsel bir figür değil, mitolojik bir figür. yaşadığının hiç kanıtı yok. yani hangi dönemde yaşamış? ne yapmış, hiç dayanağı yada kaynak yok(Tevrat dışında). tarihte Mısırlılar yaptıkları gördükleri herşeyi kayıt altına alan bir millettir ama Mısır tarihinde köleleri kovalamaya gidipte boğularak ölen yada hiç geri gelmeyen bir firavun yok. hz Musa 2. Ramses döneminde yaşadığı söyleniyor ama 2. Ramses eceliyle öldü boğulmadı mumyası var aile ağacı var anlatıldığı gibi şeyler hiç yaşanamadı yada Musa'nın doğduğu rivayet edilen tarihler ile kendisini nehirden çıkardığı iddia edilen kızın yaşadığı tarihler arasında ciddi bir uçurum bulunmaktadır. zaten wiki'de de Musa yazarsan tarihsel olarak ilk çıkan şey -Modern akademisyenler arasındaki genel kabul edilen görüş Musa'nın bir mitolojik figür olduğu yönündedir.- diyor. kaynakları link atıyorum incelersin.

Tüm Reklamları Kapat

şimdi geldik işin bilimsel yönüne bbc haberine. öncelikle bu haberde kaynak verilmiyor, sadece bir takım bilim adamı diyor ve kaytarıyor, araştırıyorum bu konuda net bişi bulamadım, keşke bi isim falan verselermiş, google scholar a giriyorum national atmospheric research ile musa alaklı bir sonuç çıkmıyor, bu haberin dayanagı ne hiç bulamadım. bildiğim kadarıyla öle çok rüzgarlık bir yer değil Nil deltası, 12 saat süren aşırı büyük rüzgarlar çıkar mı emin değilim, ılıman yumuşak bir iklimi var nil nehrinin. ki hadi çıktı diyelim 100kh/h lık rüzgarların nil nehrini ortadan 2ye ayırması çok uçuk bir düşünce. Nehirin tanımı denizlere, göllere ya da bir başka büyük akarsuya dökülen, özellikle genişliği ve taşıdığı su miktarı bakımından büyük akarsulardır. böyle rüzgarların ortadan ikiye ayırması firavun gelincede durup firavunun boğulmasını sağlaması falan çok uçuk bir iddaa.

SONUÇ= ZIRRRVA

6,289 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link. (1 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 1 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Link. (1 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 1 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Link. (1 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 1 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay
9K UP
Türkiye Uzay
musa deniz
musa deniz
musa deniz

Burada resimde görüldüğü üzere musa denizi ikiye ayırdığı söylenen yer 2 km lik uzunluk olan yerde gerçekleşmiş olabilir. Musa ve topluluk bu 2 km uzunluk olan yerden geçmiş olabilirler. Diğer yerlerden yani 40 km uzunluk ve 200 km uzunluk olan yerlerden yürüyerek geçmeleri zaten imkansız.

Peki 2 km uzunluk olan yerden mısırdan diğer karşıya nasıl geçtiler dersek, gel-git sayesinde geçtiler. Musa gelgiti bilen birisi ve gel-git olduğunda sular çekiliyor ve musa ve topluluk karşıya geçiyorlar. Sular yeniden gelmeye başlayınca peşinden gelen firavun sudan karşıya geçemiyor. Olayın özü budur. Yani 200 km lik uzunluk olan yerde veya 40 km uzunluk olan yerde deniz ikiye ayrılmıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Gel-gitler 1 metre, 2 metre derinlikte olabiliyor.

Gel-git örnekleri videoları : https://www.youtube.com/watch?v=V6XIOkers-k

Tüm Reklamları Kapat

Bu arada karşıya geçtikten sonra hani topluluk, musaya "-rabbine söylede bize gökten yiyecek indirsin." diyor ya, adamların karınları aç. Yiyecek, içecek stokları bitmiş. Musadan yiyecek istiyorlar. Yani adamlar haklı. Musa onları kölelikten kurtarmak istiyor. Fakat firavun onları çalıştırırken en azından yiyecek veriyor. Musa onları kurtarıyor ama yiyecek veremiyor. Tarımcılıkta tam bilmiyorlar. Yani buradan çıkacak sonuç insanları kölelikten kurtaracaksanız onlara tarımcılık, sanayi, inşaat, ticaretde öğretmeniz gerekir.

Tanrı insanlara gökten hazır yiyecek indirmez. Anca yağmur yağar, insanlar toprağı işler ve hububat, sebze, meyve ekip biçerler. Etlik tavukçuluk, yumurtacılık, etlik danacılık, sütçülük vb yaparlar. Kentde ise sanayi, inşaat, ticaret, eğitim, sağlık, hizmet vb sektörlerinde çalışırlar.

Başka açıklanmasını istediğiniz mucizeler varsa yazabilirsiniz.

 • İsanın bebekken konuşması
 • İsanın ölüleri diriltmesi
 • Musanın sopayı yılan yapması
 • Ayın ikiye ayrılması
 • Havada uçan
 • Adem ile havvanın uzaydan dünyaya gelmesi
 • İnsanlığın adem ve havvadan doğup büyümesi yanlışlığı vb

En iyi insan insanlara doğruyu açıklayan insandır.

4,219 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Gel-Git Videosu. (2 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 2 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
tolga bozkurt
Araştırmacı

Kutsal olarak nitelendirilen hiç bir metinde Kızıldeniz'in yarıldığı yazmaz.

Kuran'da, elçi Musa'nın el bahr denilen suyu infilak ettirmesinden sonra firavunun adamlarıyla beraber el yemm denilen suya atıldığı ve el yemmde boğulduğu, öldüğü bildirilir.

Tüm Reklamları Kapat

Exodus kitabında ise yam suph denilen bir sudan bahsedilir. Bunu çoğu ingilizce çevirilerde "red sea" olarak çevildiğini zaten biliyorsunuz ancak yahudi kuruluşları bu ifadeyi reed sea olarak çevirir. çünkü suph kelimesi exo 2:3 ve exo 2:5'te tek başına kullanılır ve Musa'nın bebekken sepet içinde kamışların arasına bırakılması ve bulunması anlatılır. görsel

Yani Kuran'daki el bahr/ el yemm ve exodus kitabındaki yam suph yerine "Kızıldeniz" yazılması tamamen çevirmenlerin yorumudur.

1,760 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Kuran yazarı. 26/63 Musa "El Bahr"I Infilak Ettiriyor.. (21 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 21 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Kuran yazarı. 28/40 Firavun El Yemm'e Atılıyor. (21 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 21 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Kuran yazarı. 7/136 Firavun El Yemm'de Boğuluyor. (21 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 21 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. Wikipedia. Yam Suph Kjv , Njps , Set Karşılaştırması. (21 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 21 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close