Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Kızıldenizin ikiye yarılması olayı hakkında?
Bu olayın bilimsel olarak herhangi bir ispatı var mdır?
6,069 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Kerem Özay

öncelikle bu bilimsel ispattan öte birkaç yere değinmek istiyorum. araştırmalarıma dayanarak söylüyorum ki hz. Musa tarihsel bir figür değil, mitolojik bir figür. yaşadığının hiç kanıtı yok. yani hangi dönemde yaşamış? ne yapmış, hiç dayanağı yada kaynak yok(Tevrat dışında). tarihte Mısırlılar yaptıkları gördükleri herşeyi kayıt altına alan bir millettir ama Mısır tarihinde köleleri kovalamaya gidipte boğularak ölen yada hiç geri gelmeyen bir firavun yok. hz Musa 2. Ramses döneminde yaşadığı söyleniyor ama 2. Ramses eceliyle öldü boğulmadı mumyası var aile ağacı var anlatıldığı gibi şeyler hiç yaşanamadı yada Musa'nın doğduğu rivayet edilen tarihler ile kendisini nehirden çıkardığı iddia edilen kızın yaşadığı tarihler arasında ciddi bir uçurum bulunmaktadır. zaten wiki'de de Musa yazarsan tarihsel olarak ilk çıkan şey -Modern akademisyenler arasındaki genel kabul edilen görüş Musa'nın bir mitolojik figür olduğu yönündedir.- diyor. kaynakları link atıyorum incelersin.

şimdi geldik işin bilimsel yönüne bbc haberine. öncelikle bu haberde kaynak verilmiyor, sadece bir takım bilim adamı diyor ve kaytarıyor, araştırıyorum bu konuda net bişi bulamadım, keşke bi isim falan verselermiş, google scholar a giriyorum national atmospheric research ile musa alaklı bir sonuç çıkmıyor, bu haberin dayanagı ne hiç bulamadım. bildiğim kadarıyla öle çok rüzgarlık bir yer değil Nil deltası, 12 saat süren aşırı büyük rüzgarlar çıkar mı emin değilim, ılıman yumuşak bir iklimi var nil nehrinin. ki hadi çıktı diyelim 100kh/h lık rüzgarların nil nehrini ortadan 2ye ayırması çok uçuk bir düşünce. Nehirin tanımı denizlere, göllere ya da bir başka büyük akarsuya dökülen, özellikle genişliği ve taşıdığı su miktarı bakımından büyük akarsulardır. böyle rüzgarların ortadan ikiye ayırması firavun gelincede durup firavunun boğulmasını sağlaması falan çok uçuk bir iddaa.

Bu Reklamı Kapat

SONUÇ= ZIRRRVA

4,955 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link . (01 October 2020). Alındığı Tarih: 01 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Link . (01 October 2020). Alındığı Tarih: 01 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Link. (01 October 2020). Alındığı Tarih: 01 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
Cevap
Tolga Bozkurt
Tolga Bozkurt Araştırmacı

Kutsal olarak nitelendirilen hiç bir metinde Kızıldeniz'in yarıldığı yazmaz.

Kuran'da, elçi Musa'nın el bahr denilen suyu infilak ettirmesinden sonra firavunun adamlarıyla beraber el yemm denilen suya atıldığı ve el yemmde boğulduğu, öldüğü bildirilir.

Exodus kitabında ise yam suph denilen bir sudan bahsedilir. Bunu çoğu ingilizce çevirilerde "red sea" olarak çevildiğini zaten biliyorsunuz ancak yahudi kuruluşları bu ifadeyi reed sea olarak çevirir. çünkü suph kelimesi exo 2:3 ve exo 2:5'te tek başına kullanılır ve Musa'nın bebekken sepet içinde kamışların arasına bırakılması ve bulunması anlatılır. görsel

Bu Reklamı Kapat

Yani Kuran'daki el bahr/ el yemm ve exodus kitabındaki yam suph yerine "Kızıldeniz" yazılması tamamen çevirmenlerin yorumudur.

1,110 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Kuran yazarı. 26/63 Musa "El Bahr"I Infilak Ettiriyor.. (21 September 2021). Alındığı Tarih: 21 September 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Kuran yazarı. 28/40 Firavun El Yemm'e Atılıyor. (21 September 2021). Alındığı Tarih: 21 September 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Kuran yazarı. 7/136 Firavun El Yemm'de Boğuluyor. (21 September 2021). Alındığı Tarih: 21 September 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Wikipedia. Yam Suph Kjv , Njps , Set Karşılaştırması. (21 September 2021). Alındığı Tarih: 21 September 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay Türkiye Uzay
musa denizmusa denizmusa deniz

Burada resimde görüldüğü üzere musa denizi ikiye ayırdığı söylenen yer 2 km lik uzunluk olan yerde gerçekleşmiş olabilir. Musa ve topluluk bu 2 km uzunluk olan yerden geçmiş olabilirler. Diğer yerlerden yani 40 km uzunluk ve 200 km uzunluk olan yerlerden yürüyerek geçmeleri zaten imkansız.

Peki 2 km uzunluk olan yerden mısırdan diğer karşıya nasıl geçtiler dersek, gel-git sayesinde geçtiler. Musa gelgiti bilen birisi ve gel-git olduğunda sular çekiliyor ve musa ve topluluk karşıya geçiyorlar. Sular yeniden gelmeye başlayınca peşinden gelen firavun sudan karşıya geçemiyor. Olayın özü budur. Yani 200 km lik uzunluk olan yerde veya 40 km uzunluk olan yerde deniz ikiye ayrılmıyor.

Gel-gitler 1 metre, 2 metre derinlikte olabiliyor.

Bu Reklamı Kapat

Gel-git örnekleri videoları : https://www.youtube.com/watch?v=V6XIOkers-k

Bu arada karşıya geçtikten sonra hani topluluk, musaya "-rabbine söylede bize gökten yiyecek indirsin." diyor ya, adamların karınları aç. Yiyecek, içecek stokları bitmiş. Musadan yiyecek istiyorlar. Yani adamlar haklı. Musa onları kölelikten kurtarmak istiyor. Fakat firavun onları çalıştırırken en azından yiyecek veriyor. Musa onları kurtarıyor ama yiyecek veremiyor. Tarımcılıkta tam bilmiyorlar. Yani buradan çıkacak sonuç insanları kölelikten kurtaracaksanız onlara tarımcılık, sanayi, inşaat, ticaretde öğretmeniz gerekir.

Olmayan tanrı insanlara gökten hazır yiyecek indirmez. Anca yağmur yağar, insanlar toprağı işler ve hububat, sebze, meyve ekip biçerler. Etlik tavukçuluk, yumurtacılık, etlik danacılık, sütçülük vb yaparlar. Kentde ise sanayi, inşaat, ticaret, eğitim, sağlık, hizmet vb sektörlerinde çalışırlar.

Bu Reklamı Kapat

Başka açıklanmasını istediğiniz mucizeler varsa yazabilirsiniz.

İsanın bebekken konuşması

İsanın ölüleri diriltmesi

Musanın sopayı yılan yapması

Ayın ikiye ayrılması

Havada uçan

Bu Reklamı Kapat

Adem ile havvanın uzaydan dünyaya gelmesi

İnsanlığın adem ve havvadan doğup büyümesi yanlışlığı

vb

En iyi insan insanlara doğruyu açıklayan insandır.

3,202 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Gel-Git Videosu. (02 October 2020). Alındığı Tarih: 02 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et