Puan Ver
0
Puan Ver

Kıskançlık ve sevgi arasında bir bağ var mıdır? Varsa neyden kaynaklanır?

Bilimsel argümanlarla soruyu cevaplarsanız sevinirim.

1
Efşan Çoraklık 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

(Konunun profesyoneli olmamakla birlikte bildiklerim üzerinden mantıklı/bilimsel bir açıklama yapmaya çalıştım...)

Tüm duyguları biyolojik pusulalar olarak düşünebiliriz. Geçmiş deneyimlerle ilişkilenerek, hayattakalım ve üreme ihtimalini arttırıcı şeylere bireyi yönelten ve bu ihtimalleri düşürenlerden de onu uzaklaştırmaya çalışan kılavuzlar...Sevginin temel işlevi bu ihtimalleri arttırıcı kaynaklara bizi yöneltmek ve o çevrede, onlarla ilişki içinde tutmaktır. Ailemizi, arkadaşlarımızı, evimizi, mahallemizi, şehrimizi, arabamızı, köpeğimizi severiz çünkü bunların varlığı, yokluklarına nazaran, hayattakalım performansımız açısından o veya bu şekilde pozitif etkiye sahiptir. Hepsi bize çeşitli biçimlerde iyi gelir ve genlerimizin devamı açısından (hayattakalım ve üreme yani) direkt ya da indirekt avantaj sağlar. Evrimsel açıdan bakarsak kıskançlığın da net bir işlevi bence dikkat çekmektedir. Bize yarar sağlayan kaynaklarımızı başkalarına kaptırmamak ve/ya bizde olmayan ama olsa yarar sağlayacak kaynakları elde etmek için motivasyon hissetmek ve güdülenmek. (Bir konuda motivasyonun oluşması çoğu zaman o konuda eyleme geçmenin ön koşuludur.)Soruda kastedilen bir partnerin sevdiği kişiyi başkalarından kıskanması ise de bu yaklaşım geçerlidir, bir kişinin komşusunun daha güzel evini kıskanması ise de...   

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazıları insanın gezegenimizdeki en tehlikeli hayvan olduğunu söyler. Bu kişilerin hiç kızgın bir kedi görmedikleri açıktır.”
Lillian Johnson
Geri Bildirim Gönder