Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kişisel gelişim kitapları palavra mı?

Çoğumuz hayatımızda en az bir kişisel gelişim kitapı okumuşuzdur. Fakat bu kişisel gelişim kitapları ben ve çevremdeki çoğu kişi için palavra. Sizin düşünceleriniz nedir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

merhaba

ben bu konuyu psikoloji kısmından ele almak istiyorum.bizler bir konu hakkında kendimizi şartlandırırsak sonucumuzu önceden öngörmüş olabiliriz

örnek ile açıklamak isterim; depresif bir ruh hali içerisinde olan bir birey kişisel gelişim türünde kitap okumanın ona iyi geleceğine inanırsa evet iyi gelir.çünkü o birey buna inanmıştır.fakat siz bu konuya sıcak bakmıyor gibisiniz siz okusanız size aynı etkiyi vermeyecektir çünkü iş sizde bitiyor.bu her konuda böyledir.halk arasındaki söylem gibi 'iyi düşün,iyi olsun' yani kendinizi inandırırsanız evet kişisel gelişim kitapları iyi bir seçenek olacaktır :)

sevgiler

Teşekkür (3)
Paylaş
4

Plasebo etkisi nedeniyle gerçekten bir şeyleri başardığınızı aşılatıyor bu kitaplar.İçerik olarak size pek bir şey sunmazlar, ekonomik durumunuz, kişi başına düşen yıllık gelir vesaire bunlara kitapta ekseriyeti yer vermez.

Kitabı okuduğunuz anda nasıl bir algıya sahipsiniz, hayat idealiniz-felsefeniz ne, bunları da çoğunlukla ıskalarlar.İşin özü okunmasında yarar yoktur.Bu tür kitaplar yerine bilim, felsefe ve daha doğrusu sizi bilgiyle donatacak kitapları okuyun.

Kişisel gelişim kitapları sürekli bilgiye ulaşmayı ertelemeyin diyecek lakin o kitapları okuduğunuz zaman zaten bilgiye ulaşmanız bizzatihi "onlar" tarafından erteleniyor.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Vakit, teknolojimizi ufaltma, basitleştirme ve şiddetten arındırma yönünde elden geçirme vaktidir.”
E. F. Schumacher
Geri Bildirim Gönder