Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkay Kutsal
Üye
6

Kişilik testleri ne kadar tutarlı?

Adını duyurmuş kişilik testlerinin sonuçları gerçekten kişiye özel ve doğru spesifik veriler mi veriyor yoksa Forer-Barnum etkisinden mi ibaret? Eğer gerçekten doğru sonuçlar veriyorlarsa, bu sonuçların isabet oranını arttıran faktörler nelerdir ve bu sonuçlar ne kadar detaylandırılabilir, daha spesifik detaylar için sorular ne şekilde oluşturulmalıdır?
4,337 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Herbert Spencer
Araştırmacı

Mmpi türkiye'de çok yaygın olarak kullanılıyor. Ondan bahsediceğim 566 sorudan oluşuyor her sorunun alt basamaklara ayrılış şekli var. Bunlar ;l (yalancılık) f (olağandışılık) k(savunuculuk) hs (hipokondri) d (depresyon) hy (histeri) pd (psikopatik sapma) mf (maskülanite-feminite) pa (paranoya) pt (psikasteni) sc (şizofreni) ma (hipomani) si (sosyal içedönüklük) olmak üzere 10 tanedir .Bazı sorular farklı biçimde yinelenir tutarlılığınızı test etmek için. Ve her sorunun psikolojik anlamda bir karşılığı vardır. Sorular çok fazla olduğu için sonuçlarda çok farklı kombinasyonlar ortaya çıkar. Bunun için testin birkaç alt basamağı var bunların hepsinin bir eğrisi çıkarılır sütun grafiği gibi. Ondan sonra bu eğrilerdeki sapmanın nedeni yorumlanır ki gördüğüm kadarıyla öyle onedio testleri gibi değil bunların yorumlanması. Bayağı bu işin profesörleri minnesota çoklu kişilik envanteri yorumlama diye kitap yazmışlar. Bunun sonucunu da ancak uzmanlar çıkarabilir. Genelde devlet hastanelerinde bu alanla ilginenen psikologlar vardır. Ki bu test sadece psikolojik rahatsızlığı olanlara değil çoğu kurum da bunu kişilerin ruh sağlığını görmek için çalışanlardan istediğini gördüm. Bence mmpi oldukça tutarlı bir testtir. Ama dediğim gibi testin tutarlı olması için sizin de tutarlı olmanız gerekiyor. Örneğin bunu 7 8 yıl önce polis alımlarında istemişler. ama polisler standart prosedürler diye pek takmamışlar . Sonra sonuçlar çıkınca çoğu sebebsiz yere tedavi görmek zorunda kalmış bu yüzden testi kesinlikle ciddi ve dürüst bir şekilde doldurmalısınız. Testin soruları ekşide var orda da daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bütün sorular altta var.

https://www.eksisozluk.com/entry/21450530

Tüm Reklamları Kapat

857 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close