Puan Ver
17
Puan Ver

Kişiliğimiz mi dinlediğimiz müzik türünü belirler? Yoksa müzik türü mü kişiliğimizi belirler?

Doğumumuzdan ölümümüze kadar hep ritmik sesleri müzikler içerisindeyiz. Peki bu müziklerin, türlerin kişiliğimizi şekillendiriyor mu? Yoksa edindiğimiz kişiliğimiz müzik türümüzü mü şekillendiriyor?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (3)
1 Cevap

Daha cenin iken bile annemizin kalp atışlarını dinlemekten keyif alırız, çünkü ceninin tek duyduğu bu ritimdir ve çocuklar doğduktan sonra kalp atışına benzer ritimli sesler duymaktan keyif alırlar. Bu ritim çocuğu sanki rahimdeki gibi rahatlatır. Şu an da dinlediğimiz her müzik de aynı şekilde psikolojik durumuzu değiştirebilir. Örneğin duygusal ağırlıklı müzikler dinliyorsanız duygusal biri olursunuz. Bu her müzik türünde aynıdır. Fakat bir kere duygusal müzik dinlediniz diye duygusal olmanız gerekmez. Çünkü insanın ruh halini sadece müzik belirlemez. Sonuç olarak müziğin hayatımızda ve psikolojimizde yeri önemlidir ve eğer şarkı sözlerini ezbere biliyorsak , dopamin salgılarız . Ama sürekli aynı şarkıyı dinlerseniz de artık çok iyi bildiğiniz için dopamin salgılıyamazsınız.

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Unutmayalım ki sevgi ve şefkat gibi özelliklerimiz, primat kökenlerimizden gelmektedir. Dolayısıyla şempanzelere olan hassasiyetimiz de bir o kadar fazla olmalıdır.”
Jane Goodall
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder