Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kısacası modifikasyonlar adaptasyon dönüşebilir mi?

Bir kişi soğuk bir ülkeden sıcak bir ülkeye göç ederse, orda bronzlaşmaya başlarsa ve bunu sürekli tekrar ederse ten renginin değişmesini sağlayan melanin hücreleri yeniden soğuk bir yere göç ederse azalma gösterir mi?

2
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Kısaca bir türde bir adaptasyonun ortaya çıkabilmesi için.

1) Adaptasyonun replikatörlerde(DNA, RNA) oluşması gerekiyor. (Çeşitlenme, mutant)

2) Yeterli bir zaman geçmesi gerekiyor. (Eğer bir mutant rakiplerinden %1 daha fazla çocuk yapabilirse, bir nüfus içindeki temsilini 4000 kuşak içinde %0.1’den %99,9’a çıkartabilir)

3) Adaptasyonun son aşamada üremeye hizmet etmesi gerekir, adaptasyondan yarar gören şeyin replikatör(DNA, RNA) olması gerekir.

Teşekkür
Paylaş
1

Modifikasyonlar kısa süreli oluşan genlerin yapısını değilde genlerin işleyişini değiştiren vücudta oluşan kısa süreli değişimlerdir .

Adaptasyonun sağlanması içinde uzun zaman gereklidir .Bu uzun zaman 1,2yıl gibi bir süre değil 1,2 milyar gibi bir süredir.

Yani modifikasyonlar adaptasyona dönüşmez.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. kendim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes yeteneklidir. İnsanlarda eksik olan, yeteneklerinin götürdüğü karanlık yere gitme cesaretidir.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder