Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nuray Mustafazade
Üye
13

Kirpiler yok olma eşiğinde mi?

Yani soyları tükenme tehlikesi var mı? Ok atan kirpiler yok olmak üzere mi?
1,328 görüntülenme
Kirpiler yok olma eşiğinde mi?
Kirpiler yok olma eşiğinde mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
Elif Nur Dönmez
Elif Nur Dönmez
4,570 UP
Fikrimi belirtmek istedim

İngiliz zoolog Toni Bunnell nesli tükenen hayvanların yanına 15 yıl içinde kirpilerin de ekleneceğini söylemişti.[1] Bunnell, kirpilerin nüfusunun her sene yüzde 25 oranında azaldığını dile getirdi.(2011 yılında) yapılan Araştırmaya göre kirpilerin neslinin tükenmesinin sebebleri arasında her sene yaklaşık 50 bin kirpi de araçlar tarafından ezilmesi ve özellikle böcek ilaçları, çitlere takılma ve bahçelerdeki yapay göllerde boğulmalarının kirpi ölümlerine neden olduğu bulundu[1]

Gelelim oklu kirpilere

Oklukirpiler popülosyon yoğunlukarının çok düşük olması nedeniyle yok olma sürecine girmişlerdir..ayrıca bazı insanlar tarafından çok sevilerek yenilir.Yaptığım araştırmaya göre şifa kayağı olduğu vebirçok hastalığa şifa olduğuna inanılıyor ama bilimsel hiçbir çalışma buna dair herhangi bir kanıt bulamadı.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kirpiler, doğal ekosistemlerde yararlı rolleri olan hayvanlardır. Böcekleri ve diğer zararlı organizmaları yiyerek bitkileri korurlar. Bu nedenle, kirpilerin korunması ve yaşama alanlarının korunması önemlidir. Kirpiler ve diğer yaban hayvanlarının yaşama alanlarının korunması, ekosistemlerin dengeye kavuşmasına ve biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesine yardımcı olur.[1]

O YÜZDEN KİRPİ AVLAMAYALIM YA DA YEMEYELİM

[dünyada 17 kirpi türü var. ben sadece geneleme yaptım.birde ayriyeten oklu kirpiler]

Kaynaklar

 1. Milliyet gazetesi. Milliyet Gazetesi. (14 Ağustos 2011). Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Milliyet Gazetesi | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
Oğuzhan Mayda
Normal sıradan bir fen lisesi öğrencisiyim 3. sınıfım

Aslında bu sorunun birden fazla cevabı var çünkü kirpilerinden kendi içlerinde türleri bulunmaktadır. Ben burada Hint oklu kirpilerini ele alacağım.

Hint oklu kirpilerinin popülasyonları az ve yaşam yerlerinin de kısıtlı olmasından dolayı nesli tükenme tehlikesi sürecine girmişlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Mustafa Kantarlı, et al. Hint Oklu Kirpilerinin Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Mı?. (4 Mart 2023). Alındığı Tarih: 8 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close