Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Kimya dersinde iyiyim fakat biyoloji okumak istiyorum ne yapmalıyım?

8. Sınıfa gidiyorum ve bilsem öğrencisiyim. Bilsemde 5. sınıfta itibaren kimya gördüm ve sadece 1 yıl biyoloji dersine girdim. Fen lisesine girmek istiyorum fakat öğretmenlerim üniversitede hangi alandan ilerlemek istediğimi soruyor. Evrim ve hayvanlar ile çok ilgileniyorum kimya dersinde iyi olmama rağmen genellikle çok sıkılıyorum. Ne yapmalıyım?
482 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Medine Çolak
Lise öğrencisiyim, bilimle ilgileniyorum

İlgi ve yeteneklerin meslek seçiminde etkilidir. Eğer hem biyoloji hem de kimya ile ilgilenmek istiyorsan biyokimya vb. alanlarda ilerlemen daha doğru olacaktır. Yaşın biraz küçük, büyüdüğünde seçmek istediğin meslek ve ilerlemek istediğin alan daha netleşir. Ayrıca öğretmenlerin de sana yol gösterici olacaktır.

Ben de buna benzer bir meslek seçme problemi yaşıyorum. Fizik, kimya ve biyolojiye çok ilgiliyim, üç derste de çok başarılıyım. Ama maalesef üniversiteside sadece birini, en fazla ikisini okuyabilirim (biyofizik, biyokimya, fizikokimya gibi). Ve bunları seçerken şöyle bir karar verdim. En çok ilgi duyduğum bilim dalı astronomi ve astronomi için fizik bilmek gerekiyor. Bu yüzden ileride fizik bölümü okumaya karar verdim. Ara sıra "Keşke biyoloji ve kimya da okusam." diyorum ama fizik okumakta kararlıyım.

Yani bence meslek ve bölüm seçerken "Seçmek istediğim bölümler olmasaydı hangi bölümü seçerdim?" Sorusunu kendine sor. Ve o bölüm, seçmek istediğin hangi bölüme daha yakınsa onu seç ve o alanda ilerle 😊

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin; biyoloji veya kimya bölümünün var olmadığını düşün, hangi bölümü seçerdin?

Eğer cevabın astronomi (uzayda yaşam-astrobiyoloji), arkeoloji, antropoloji, tıp, genetik, evrim vb. alanlar ise biyoloji alanında ilerle.

Eğer cevabın astronomi (gezegenlerin yapısında bulunan elementler vb.), mühendislik (kimya mühendisliği), madencilik, elektronik, teknoloji vb. alanlar ise kimya alanında ilerle.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Alime Daba
Alime Daba
55K UP
Moleküler biyoloji ve genetik öğrencisi

Merhaba ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü 1. sınıf öğrencisiyim.Henüz yeni başlasam da duyumlarımdan ve deneyimlerimden biyoloji ve kimyanın iç içe olduğunu söyleyebilirim. Özellikle organik kimyayı biyolojinin bir çok alanında kullanmaktayız. Biyokimya derslerimiz de ileri yıllarda müfredatta yer alıyor. Eğer yapabileceğine inanırsan Biyoloji okuyup çift ana dal olarak da kimya okuyabilirsin. Bunun için üniversiteyi iyi araştırmalısın. Her üniversite çift ana dal imkanı sunsa bile bazı bölümler buna izin vermeyebiliyor(bölüm kapanmış olabilir).Umarım yardımcı olabilmişimdir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close