Puan Ver
1
Puan Ver

Kimsenin mantığını pek çözemediği kuantum mekaniği ile teknoloji ürünleri nasıl üretilebiliyor, aradaki ilişki sürecine örnek verir misiniz?

Mesela kuantum sıçraması olayı tespit edildikten sonra bundan istifade edildi mi teknoloji alanında?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Kuantum fiziği genel olarak atom altı parçacıkları ilgilendirdiğinden, elektronikte kullanım alanı bulur. Yani elektronların davranışlarını ne kadar iyi anlarsak, onları o kadar iyi yönlendirebiliriz. Nitekim, kuantum irkilenimi kuantum bilgisayarlar denen, yüksek hızlı bilgisayarların üretilmesi için kullanıldı. Bu durum, verinin çok hızlı iletilmesi ve yanıt bulması yani yüksek işlem hızlı sağlıyor.

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaratılışçılar, teorilerin tüm gece sarhoş olduktan sonra hayal ettiğiniz bir şey olduğunu zannetmektedirler.”
Isaac Asimov
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder