Puan Ver
0
Puan Ver

Kilo sorunu için yapılan ketojenik diyetin zayıflatma mantığı ve kişiye (varsa) zararı nelerdir?

1
Murat Ünal 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba,

Ketojenik diyetin zayıflatma mantığı vücudu ana enerji kaynağı glikozdan ketonlara geçiş yaptırmasıdır. Bunu da düşük karbonhidrat (günde 20 gr. dan az) diyetiyle yapmayı hedefler. Glikoz yokluğunda yani insülin düşükken vücut depolama modundan yağ yakımı moduna geçer. Depolanan yağ hücrelerinin parçalanması sonucu ortaya keton cisimcikleri çıkar. Vücudun bunlardan solunum ile enerji elde etmesine ketosis adı verilir. Uzun süreli oruç (fasting) durumunda da vücut otomatik olarak ketosis evresine girer. Bildiğim kadarıyla bir zararı yok. Bazı faydaları:

Kas kütlesini koruyarak yağ oranının azaltılmasıMental gücün arttırılması ve korunmasıİnsülin direnci ve tip 2 diyabetin tedavisiKalp damar sağlığında iyileşme, LDL düşüşü ve HDL artışıEpilepsi veya Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların tedavisiObezite tedavisinin kolaylaşmasıKonuyla İlgili:

https://www.youtube.com/watch?v=tIuj-oMN-Fk

İleri Okuma:

https://www.fitekran.com/ketojenik-diyet-rehberi/

https://www.drberg.com/the-healthy-keto-diet-for-beginners

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde duyduğumuz en heyecan verici olan ve bir keşfe en çok kapı aralayan laf, 'Evreka!' değil, 'Hmm, bu çok tuhaf.' lafıdır.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder