Puan Ver
0
Puan Ver

Kılların ve saçların gelişimi ve rengi yaşadığımız coğrafyaya göre değişir mi?

Kimi insanlar kızıl saçlı kimi, insanlar turuncu saçlı turuncu kıllı, kimisi kılsız denilecek kadar az kıla sahip kimisi nerdeyse maymunlar kadar kıllı. Bunun sebebi nedir? Kıtasal olarak yer değiştirdiğimizde kıllarımızın dökülmesini, çoğalmasını veya kalınlaşmasını sağlayabilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Coğrafya ya göre saç rengi gibi özellikler değişir. Örneğin Almanların çoğu sarı saçlıdır. İnsanların doğduğu coğrafyaya göre saç rengi gibi özelliklerinin değişmesinin sebebi ırkların oluşma şeklidir.

Normalde her insan aynı ırka aittir. Ancak farklı bölgelerde evrimleşen insanlar birbirinden farklı dış görünüş ve özellikler kazanmıştır. Bu da ıtk kavramını ortsya koymuştur. Örneğin Türkler soğuğa dirençlidir ve gözleri çekiktir. Bu tarz özellikleri coğrafyanın etkisiyle kazanırız. Yani coğrafya değiştiği zaman oradaki insanların fenotipini etkileyen genler de değişir.

Bu nedenle coğrafyadan coğrafyaya dış görünüş, saç rengi, kıl sıklığı gibi şeyler değişir.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günbatımı hakkında ufak birkaç bir şey bilmek, onun romantikliğini bozmaz.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder