Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kendimce bir kuram geliştirdim kuramımın doğru mudur? Daha önce böyle bir şey ortaya atılmış mıdır?

Kurama göre: evren sürekli genişlemektedir. Evren genişledikçe gezegenler arasındaki mesafe sürekli artar. Gezegenler arasındaki mesafe arttıkça, gezegenlerin birbirine etki ettiği kütleçekimsel kuvvet azalır. Gezegenlerin birbirlerini çektiği kütleçekimsel kuvvet azaldıkça dünyanın merkezenin yer küreye etki ettiği kütleçekimi baskınlaşır ve yerküreyi iyice kendini çeker, yoğunlaştırır. Sonuç olarak zaman geçtikçe gezegenlerin hacmi azalır.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Bu konuyu Kerem Cankocak açıklıyor.

Bardaktaki su, eğimle yere dökülür. Çünkü su miktari, büyük kuvvetlerin etkiyecegi kadar çoktur. Ancak su iyice azaldığında, bardağı ters de cevirsek, su artık yere akmaz. Çünkü miktar az olduğu için artık ufak kuvvetlerin etkisindedir. Bunun gibi, gezegenler arası boşluk değişmez. Evren 'in genişleme etkisi genel ve büyük kuvvetlerin etkisinde ilerler. Gezegenler arası küçük kuvvetlerin etkisindedir ve evrensel genislemeye bagli olarak değişmez.

Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hangi sihirli numara bizi zeki yapmaktadır? İşin sihri, içerisinde hiçbir sihrin bulunmuyor olmasındandır. Zekamızın gücü, doğadaki müthiş çeşitlilikten kaynaklanır. Tek ve kusursuz bir prensipten değil.”
Marvin Minsky
Geri Bildirim Gönder