Puan Ver
6
Puan Ver

Kelleşme neden başın tepesinden başlar? Kulak arkası ve ense genelde aynı veya oldukça az dökülme ile kalırken neden tepe kısım daha fazla dökülür?

1
Anonim 6
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Insanın kafasında ilk kelleşen kısmın en tepe kısım olmasının sebebi diğer kısımlara göre daha fazla güneş görmesidir ve güneşin direkt olarak dik düşmesi sonucunda daha çok etkilemesidir. Tabi bunun genetik sebepleri de olabilir ama genel olarak dış etkenlerle daha fazla etkileşim içinde olduğu için saç dökülmesi ve yıpranma o bölgede daha yoğun görülür.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Insan evrimi, insanın evrimsel süreçte dikelmesi Insanın dikelerek güneş görme alanını azalttı ama kafanın güneş görme oranı değişmesi ve kafadaki kıl (saç) oranı azalmadı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta hiçbir şey ısrarla çalışmanın yerini alamaz. Yetenek alamaz; başarısız yeteneklilerden bol bir şey yoktur. Zeka alamaz; 'ödüllendirilmemiş deha' bir deyim olacak kadar yaygındır. Eğitim alamaz; Dünya eğitimli cahillerle doludur. Azim ve kararlılık her şeydir.”
Calvin Coolidge
Geri Bildirim Gönder