Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kelimeleri anlamakta dahi zorlanan, üstüne uzun uzun düşünen biri yaşamalı midir? Kendinin farkindaysa yasamasinin anlamı nedir?

314 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Sıradan Kişi
öylesine biri

kelimleri anlamakta zorlanan kişi büyük ihtimalle kitap okumayan kişidir .Yaşı gençse aşagıdaki tabsiyelerime uysun

bu kisi istiyorsa lgs veya yks ile hic isi olmasın

farketmez hemen gitsin nir paragraf kitabı alsın paragraf soruları romandan daha kısa oldugu için daha kolay dikkat toplama odaklanma özelligi vardır (limit gibi yayınlar haric ) basit bir paragraf kitaplarıyla baslasın (ens yayınları vb.) ve kitabın yarısını süre tutmadan çözsün gerekirse 5 dk sürsün bir soru farketmez sadece dogru çözmeye odaklansın kitabın diger yarısına gelince bir soruya 2-2.5 dk vb. olucak sekilde süre tutulmaya başlabilir . ardından orta düzey bir paragraf kitabına geçsin (bilgi sarmalı vb.) netlerin arttıgı zaman süreyi kısaltabilir ( soru bası 1.5 dk ya vs kısaltmaya baksın ) ve orta seviye kitanı cözerken anlaşılabilirligi basit düzey ve orta düzey olan ince sayfalı kitapları okusun (kitap okurken kesinlikle zaman tutmasın sadece anlamaya baksın ) ve her bilmediği kelimeinin altını cizip araştırsın . sonrada özet cıkarsın kitapta yabancı isimler varsa kafa karıstırıyorsa onlarında isimlerini bir yere not etsin . örnegin küçük kızın ismi heidi

Tüm Reklamları Kapat

vb gibi notlar edebilir . kitap bittikten sonra kesin özet yazsın .

ardından zor romonlara ve zor paragraf kitaplarına geçsin .

baslangıç seviyesi olarak roman aziz nesin şimdiki çocuklar harika kitabı ve cahit ucuğun gümüş kanat kitabı ile başlasın . ve bunun gibi daha sade anlatımlı daha fazla kitap okusun

ardından kücük prens kitabını ve hayvan çiftligi kitaplarını da kesin okusun ve

Tüm Reklamları Kapat

semerkant kitabını da okusun

1984 kitabınıda okuyabilir

zaman makinesi (h.g wells ) okuyabilir

sonra daha anlatımı zor olan kitaplara

yönelsin

simyacı kitabıda güzledir

bu arad bu romonları okumak icin satın almakta gerekmiyor bazı uygulamalar sadece indirerek ücretsiz telefondan kitap okuyabiliyorsun yada kütüphaneye de gidebilirsin

bu arada bh arkadaş baska alanlarda daha da iyi olabilir ve henüz ilgi alanlarını keşefetmemişte olabilir ancak okumasınıda belirli bir düzeyde gelistirirse onun icin faydalı olur

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Selma Aydın
Bilimsever, bilim meraklisi

Kendinin farkında olup kelimeleri anlamayan birinin mümkün olup olmadığına bakarsak bu kişi ya ağır bir Demans hastalığına yakalanmıştır belli şeyleri hatırlamakta, onlarda genel olarak hatiralari oluyor etrafımda yaşayanlardan dinlediğim kadariyla, bakımı oldukça zor ve tramvatik oluyor veya nörolojik bir hastalığı vardır, hem kendinin hemde kelimelerin farkında olmadan yaşayan kişinin bitkisel hayatta olduğunu varsayabiliyorum. Bitkisel hayatta yaşayan birinin yaşatılması kararını bence bizler vermemeliyiz, ayni şekilde diğer iki örnekte de kişilerin yaşam hakkı eğer azılı bir suçlu değilse ( idam kararları) kimse tarafindan elinden alınmamalı. Anlamlı mi anlamsız mi sorusuna gelirsek her üç örnekte de anlama dair bakış açımız değişecektir. Bu bizim aile bireyimiz, annemiz, babamız olabileceği gibi çok yakın dostumuz yada hiç tanımadığımız biri olup olmamasına göre değişecektir. Hayatın anlamı kişiler ekseninde farklılık gösterir düşüncesindeyim.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close