Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Aras Burak
Üye
0

Kekik yağı ve koronavirüs arasında nasıl bir ilişki var?

Kekik yağının antibaktriyel olduğu ve insanların bunu suya damlatıp soluması öneriliyor. Son zamanlarda koronavirüse karşı etkiliği olduğu söylentileri iyice arttı. Bu ne kadar doğru?
1,313 görüntülenme
Kekik yağı ve koronavirüs arasında nasıl bir ilişki var?
Kekik yağı ve koronavirüs arasında nasıl bir ilişki var?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusra Aslan
Yusra Aslan
82K UP
Biyoloji Bölüm Öğrencisi

Attığın kaynağa göre anladığım kadarıyla etki gösterdiği değil etki gösterebileceği söylenilen esansiyel yağlar var. Bunların dayanak noktası diğer başlıca virüsler. Sars-Cov-1 virüsü için uygun görülen tedaviler ve ürünler yakın genetik benzerliği sebebiyle Sars-Cov-2 virüsüne yaygın adıyla Covid19a karşı da etki gösterebileceği varsayımından çıkmıştır.

Kekik yağı ile ilgili bahsedilen kısımda ise kekik yağından elde edilen bir takım bileşiklerin HSV-1 e(uçuk virüsü) karşı viral enfeksiyonu %96 üzerinde oranda azaltabildiği laboratuvar koşullarında izlendiği belirtilmiştir. Güçlü antiviral özellikte olan bu bileşiklerin Covid19 a karşı da inhibitör olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca solunum sıkıntısına sebep olan RSV ye karşı da etkili olması sebebiyle Covid19 a karşı da benzer aktivite özelliği gösterebileceği belirtilmiştir.

Astani A, Reichling J and Schnitzler P: Comparative study on the antiviral activity of selected mono-terpenes derived from essential oils. Phytotherapy Research 2010; 24(5): 673-79.

Tüm Reklamları Kapat

Astani A, Reichling J and Schnitzler P: Comparative study on the antiviral activity of selected mono-terpenes derived from essential oils. Phytotherapy Research 2010; 24(5): 673-79.

Pilau MR, Alves SH, Weiblen R, Arenhart S, Cueto AP and Lovato LT: Antiviral activity of the Lippiag raveolens (Mexican oregano) essential oil and its main compound carvacrol against human and animal viruses. Brazilian Journal of Microbiology 2011; 42(4): 1616-24.

683 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close