Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seyhan Birgi
Seyhan Birgi
2,873 UP
Üye
2

Kehribarın hafıza, konsantrasyon ve daha farklı şeylere iyi geldiği doğru mu?

417 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Sabri Küsüroğlu
Kimyager

Doğal taşların şifalı olma durumu çoğu bilim insanı tarafından sözdebilim unsurları olarak görülmüştür. Sanıldığı gibi bu taşlar şifalı değildir. Dolayısıyla, tedavi yöntemi olarak kullanılamazlar. Bu konuda esas nokta ise taşın düzelmeyi vadettiği enerji akışından kaynaklı bir hastalığa henüz rastlanmamış olmasıdır. Konu hakkında https://evrimagaci.org/dogal-taslar-gercekten-sifali-midir-7883 adresinde bulunan Gerçekil Analizi içeriğinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Kaynaklar

 1. A. Yeşilyurt. Doğal Taşlar Gerçekten Şifalı Mıdır?. (27 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 9 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Çınar Civan
Bilim Araştırmacısıyım

Doğal taşların taşların sağlığa faydası olduğu gibi iddialar tamamen asılsızdır ve sahtebilimdir. Doğal taşların sağlığa faydalı olduğu veya şifalı olduğu günümüzde oldukça konuşulmakta ve uygulanmaktadır. İnsanlar modern tıp yerine alternatif tıpa yönelmektedir. Fakat doğal taşlardan şifa beklemek tamamen yanlıştır ve eğer bir kişi hastalığına iyi geleceğini düşünerek doğal taşlara inanma durumunu gerçekleştiriyorsa bundan hiçbir sonuç alamayacak tam tersine hastalığının ilerlemesine vakit vermiş olacaktır.[1] Bu sorun bizim gördüğümüz kadar problem değilmiş gibi gözükse bile alternatif tıp o kadar yaygın ki bir sürü kişi bilimi bu sebeplerden reddediyor veya umursamıyor. Sonucunda ise doğru yoldan kayarak sağlığını daha da riske atıyor. Bir başka sorun bunun sadece sağlığa problemleri değil bilime olan zararları. Bu tarz sahtebilimsel inanışlar bilimin yayılmasını yavaşlatarak toplumun doğru bilgiye erişmesini zorlaştırıyor. Çoğu kişi sırf bu sahtebilimsel inanışlar dolayısıyla bilime karşı nefret bile besleyebiliyor. İnsanların bu tarz sahtebilimsel durumlara inanmasının arkasındaki en büyük sebep ödüllendirme veya çözüm sunma olarak pazarlanması. Bu sebeplerden ötürü insanlar ne olursa olsun bu konularda bilgilendirilmelidir.

114 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. Yeşilyurt. Doğal Taşlar Gerçekten Şifalı Mıdır?. (27 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close