Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kedilerin yaşları ilerledikçe besinleri değişmeli midir?

Merhaba, ilk defa sahiplendiğim kedime bir süredir tavuklu yavru kedi maması veriyorum. Bir çok mama veya yiyecek arasından en çok onu yiyor, 2 yıldır kedim benimle beraber hala aynı mamayı vermeli miyim? Verdiğim mamanın içerik bilgileri linke koyuyorum. Sizce yeni bir mama mı almalıyım? Yoksa yetişkin kedilerin beslenmesi nasıl olmalı?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Klinik tecrübem ile bu konuda söyleyebilirim ki her mama her hayvanda farklı etkiler yaratmaktadır. Kedinize en uygun mamayı deneyimleme yöntemi ile bulabilirsiniz. Kediniz bazı mamaları daha çok sevebilir bunun nedeni genelde firmaların mamalarının içine koyduğu katkılar ve ana gıda maddeleridir. Kediniz verdiğiniz süre itibari ile yetişkin kedi sınıfında. Yavru kedi mamaları, yavruların ihtiyaç ve büyüme hedeflerine bakılarak özel olarak üretilir. Yavru kediler yetişkin kedilerden daha hareketli ve besin değerleri konusunda daha alıcıdır. Bu yetişkin kediniz için fazla gelebilir. Eğer kediniz kısırlaştırılmış ise, kısır kedi maması. Kısır değil ise, normal yetişkin kedi maması kullanmanızı tavsiye ederim. Kullandığınız mama tavuk ve pirinç içeriklerine sahip. Yine bu şekilde, tavuk içerikli küçük boy veya aynı marka mama kullanarak kedinizin beslenmesini gözlemleyebilirsiniz. Mama konusunda kaçınmanız gereken en önemli nokta 'Market Mamalarıdır'. Market mamaları kedinizde bir süre sonra sağlık sorunları oluşturabilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Tüm canlılar yaşama evrelerinde farklı özellikler gösterir veya ihtiyaç duyarlar. Örneğin bir bebek ilk 6 ay içinde sadece anne sütü ile beslenmeli, sonraki 4,5 yıl tehlikeli bir besin (gazlı, alkol bazlı, vb...) yiyecek veya içeceklerden uzak durmalıdır. Aynı şekilde memeliler grubunda birleşen insan ve kediler için de benzer koşullar sağlanmalıdır. Genellikle süt ile beslenen yavru kediler annelerinin sütüne erişemedikleri durumlarda yavrulara özel mamaları ya da süt tozlarını almak yeterli olarak görülmektedir. Ama ilerleyen yaşlarda kedilerin farklı semptomlara erişmek için farklı besin grupları ile ihtiyaçları karşılanmalıdır. Vereceğiniz yemekler et, (tavuk, balık ve kırmızı et,) haşlanmış yumurta, gibi protein ağırlıklı olmalıdır. Çünkü kediler doğaları gereği proteinle beslenmelidirler. Kediler ve insanlar değil, tüm canlılar büyüdüklerinde farklı yemek çeşitlerini almalıdırlar.

Yani sorumuzu "kedilerin yaşı ilerledikçe, besinleri de değiştirilmelidir." diyebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer size yanlış soruları sordurmayı başarabilirlerse, cevaplar konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.”
Thomas Pynchon
Geri Bildirim Gönder