Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tehmez Muradov
Üye
1

Kediler neden kendilerini yalar?

Temizliğin tek nedeni bu mu? Başka ne gibi sebepler olabilir?
3,038 görüntülenme
Kediler neden kendilerini yalar?
Kediler neden kendilerini yalar?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilge Su Öney
Kedilerle ilgili araştırmalar yapıyorum.

Kedilerin genel olarak 7 civarı kendini yalama nedeni vardır:

1. Üzerine sinen kokudan kurtulmak

Tüm Reklamları Kapat

Kediler bu davranışı kendilerini muhtemel tehlikelerden korumak için yapıyorlar. Kediler için koku çok önemli bir araçtır. Bu nedenle sizin veya ortamdaki diğer şeylerin kokusu üzerine sindiğinde kendini yalayarak bu okudan kurtulmaya çalışırlar. Zira siz de fark etmişsinizdir kedinizi mıncıkladıktan sonra hemen yalanmaya başladığını.

2. Serinlemek

Tüm Reklamları Kapat

Kedilerin ter bezleri patilerinde bulunur ve vücudundaki diğer bölgelerin ısı dengesini sağlayabilmek için yalanarak tüylerini ıslatırlar. Yalanma eylemi yaz aylarında kedilerin serinleme ihtiyacının üçte birlik kısmını oluşturur

3. Rahatlamak

Siz stresli veya huzursuz olduğunuzda neler yaparsınız? Birçoklarının kendini temizliğe verdiği istatistiği mevcut ve kediler de tıpkı aynı sebepten dolayı kendilerini yalamaya verebiliyorlar.

4. Tüylerini havalandırmak

Bildiğiniz gibi kedilerin tüyleri tırtıklıdır ve yalandıklarında bir tarak görevi görerek tüylerin hava almasını, üstündeki papiller sayesinde de deriye masaj yaparak kan dolaşımının hızlanmasını sağlarlar. Böylece tüyleri daha sağlıklı bir şekilde uzar. Aynı zamanda tüylerini havalandıran kediler camın kenarında güneşlenerek D vitamininin derilerine ulaşmasını da sağlarlar böylece. Karışık bir tüy yapısına sahip olan kürk ısı izolasyonu konusunda yararsızdır ve D vitamininin geçişine engel olur.

5. Tüylerindeki cisimleri ayıklamak

Yukarıda da bahsettiğim gibi tırtıklı olan dilleri tüyler arasında tarama işlemi görürken parazit veya yabancı cisimlerin de ayıklanıp atılmasını sağlar.

6. Yaraları iyileştirmek

Tüm Reklamları Kapat

Kedilerin tükürüğünde antiseptik maddeler vardır, bu şekilde kendi yaralarını yalayarak da daha hızlı bir iyileşme süreci geçirebilirler. Bu nedenle aslında kedilerin tükürüğünün çok temiz olduğu söylenir.

7. Stres

Kediler yalnız kaldığında ya da yeterince ilgi görmediğinden eve yeni bir hayvan veya bebek geldiğinde olduğundan daha fazla kendini yalama alışkanlığı gösterebilir. Bunu stresten yapacağı için anksiyete başlangıcı ihtimali de olabilir. Olağandan fazla yalanma tüy dökülmesi, deri kuruluğuna da neden olur. Anormal durumlarda veteriner hekime başvurulması önemlidir.

Kaynaklar

 1. Merve Akşit. Kedilerin Kendilerini Yalamalarının 9 Farklı Nedeni. (2 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 5 Ocak 2023. Alındığı Yer: Listelist | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close