Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bekir Karataş
Bekir Karataş
1,532 UP
Üye
1

Kediler eşlerini aldatır mı?

467 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Aldatmak, kelime olarak yanıltmak, kandırmak ve beklenmeyen bir davranış sergilemek demektir. Ancak insanlar bu kelimeyi, cinsel sadakatsizlik olarak da kullanıyorlar ki bu aslında yanlış ya da kapsamı açısından eksik bir söylem. Çünkü aldatmak illa cinsel ya da duygusal sadakatsizlik durumuna uygun düşen bir davranış değil. Eşine, iyi kötü günde yanında olacağına söz veren biri eşi hasta iken onunla ilgilenmeyip yalan bir gerekçe sunuyorsa yine aldatmış sayılır. Eşinden gizli yanlış bir yatırım yapıp kaybettiği para için yalan söyleyen kişi de aldatmıştır. Ha, kimi aldatma affedilebilir ya da önemsenmeyebilir ama aldatmak aslında illa cinsel sadakatsizlik demek değildir.

Buna göre her şartta aldatmanın söz konusu olabilmesi için bir söz ve belirli taahhütlerin söz konusu olması gerekli. Gayet basit bir yaklaşımla kediler partnerlerine her hangi bir konuda bir söz ya da taahhütte bulunuyorlar mı? Böyle bir durum olmadığına göre ortada bir aldatmadan bahsetmek pek mümkün değildir. Buradaki ayrım, türlerin, cinsel tek eşliliği tercih edip etmedikleridir ki bunu belirleyen şey de insandaki gibi sosyal, kültürel, ahlaki ya da bunlara benzer nedenler değil tamamen evrimsel avantajdır. Kedilerde tek eşlilik var mı? Bildiğim kadarı ile yok. Dişi kediler üreme döneminde birden çok erkekle çiftleşiyorlar. Erkekler de birden çok dişi ile çiftleşiyorlar. Buna göre kediler tek eşli cinsel hayata sahip değiller. Ama bu, sizin ifadenizle "aldatmak" demek ki? Hayır. Bu, onların evrimsel tercihi. En avantajlı oldukları üreme yöntemi bu ise türler bunu uygularlar. Bu tercihlere aldatmak, kandırmak, yanıltmak olarak bakmak doğru değil. Çünkü bu kavramlar, çağlar boyu çeşitli kültürel, sosyal, psikolojik açılımlar oluşturmuş insanlar için geçerli ve gerekli. Kediler için değil. Onlar, gayet basit bir yaklaşımla genini aktarma çabasında, o kadar. Ötesi, derin anlamlar içermiyor.

Tüm Reklamları Kapat

132 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close