Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Kedi, fil ve diğer hayvanlar öleceğini bilir mi?

İnternette, kedilerin ve fillerin kendi ölümlerini bilebildiğine dair haberler bulunmakta. Bir hayvanın başka bir canlının öleceğini bilmesini anlaşılır buluyorum. Fakat 'kendi' ölümünü bilmek başka bir şey. Birde biliyor derken acaba tam anlamıyla bir bilmeden mi söz ediyoruz yoksa daha çok depresyonsal bir çöküntüden dolayı tekrar toparlanacağını düşünerek sessiz, sakin bir yer arama ihtiyacı mı güdüyorlar? Bu ikinci ihtimal daha olası gelmekte bana. Bu konuya bilim ne diyor merak etmekteyim.

1
255 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu linkleri tavsiye ederim :

https://philosophy.stackexchange.com/questions/4690/do-animals-know-that-they-are-going-to-die

https://www.psychologytoday.com/us/blog/animal-emotions/201801/do-animals-really-know-theyre-gonna-die

1970'lerin başında antropolog Ernest Becker, Pulitzer Ödüllü Ölüm Reddi kitabında, insan olmayan hayvanların ölme hakkında hiçbir şey bilmediklerini yazdı: “Ölüm bilgisi yansıtıcı ve kavramsaldır ve hayvanlar onu bağışlamaktadır.”

Ancak bugün, insan olmayan türlerde insan davranışının kökenlerini araştıran bilim adamları sayesinde, Becker'in görüşü modası geçmiş hale geliyor. Artan kanıtlar, en azından bazı türlerin ölümün özel doğasını tanıdığını göstermektedir. Ölüme şempanze tepkileri üzerinde çalışmakta olan İskoçya'nın Stirling Üniversitesi'nden psikolog James Anderson, “Şempanzelerin bir tür ölüm bilincine sahip olduklarını düşünmekte haklı olduğumuza inanıyorum” diyor.

Bir durumda, bir Stirling safari parkındaki şempanzeler, yaşlı bir dişinin ölümüne, ölmekte olan şempanze eğilimi ve daha sonra ölümün meydana geldiği yerden kaçınmayı içeren davranışlarla tepki gösterdi. Ölü şempanzenin kızı, Anderson'ın “vigil” dediği şeyi de yürüttü, yaşlı kadının öldüğü gece vücutta kalıyor. “En azından hayatta olmaktan ölüme geçişin geri dönüşümsüzlüğü hakkında bir fikirleri var” diyor.

California-Davis Üniversitesi'nde bir biyolog olan Teresa Iglesias, batı çalıcıların, kendi türlerinin veya diğer türlerin ölü kuşları etrafında 2 ila 10'luk çığlık atan gruplarda nasıl toplandığını araştırıyor. “Çağrılar diğer scrub-jay'leri çekiyor ve ya çağrıya katılıyor ya da ağaçlarda sessizce izliyorlar” diyor. Iglesias, birkaç saniyeden 45 dakikaya kadar süren kümelenmelerin mutlaka kuşların ölümü anladığı anlamına gelmediğini söylüyor. Belki de kümelenmeler başka bir amacı yerine getirir: Ölü bir kuş ve çevresini görmek, jaylere (ve belki de kargalar ve kuzgunlar) kaçınılması gereken riskler hakkında ipuçları verebilir.

Filler ve şempanzeler kadar zeki uzun ömürlü yaratıklar, ölülerin iyiye gittiğini fark etseler bile, ölümün sonunda herkes için geleceğini, sadece insan olabileceğini bilemezler. Yine de Anderson, “Ölü bir akraba veya arkadaş için acı çekmek veya üzüntü duymak ölüm bilgisi olmadan mümkündür”. Önemli bir nokta, çünkü bazı türler kalıcı kayıp ölümleri hakkında acı verici farkındalığımızı paylaşırsa, ölüm daha önce şüphelenilenlerden daha büyük bir ekolayzır olabilir.

262 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. /www.nwf.org/ Diğer Hayvanlar Ölümün Farkında mı?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklar, büyük müzisyenlere ve aktörlere hayranlık duydukları gibi büyük bilim insanlarına da hayranlık duyduklarında medeniyet bir sonraki seviyeye sıçramış olacaktır!”
Brian Greene