Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Kedi, Fil ve diğer hayvanlar öleceğini bilir mi?

İnternette, kedilerin ve fillerin kendi ölümlerini bilebildiğine dair haberler bulunmakta. Bir hayvanın başka bir canlının öleceğini bilmesini anlaşılır buluyorum. Fakat 'kendi' ölümünü bilmek başka bir şey. Birde biliyor derken acaba tam anlamıyla bir bilmeden mi söz ediyoruz yoksa daha çok depresyonsal bir çöküntüden dolayı tekrar toparlanacağını düşünerek sessiz, sakin bir yer arama ihtiyacı mı güdüyorlar? Bu ikinci ihtimal daha olası gelmekte bana. Bu konuya bilim ne diyor merak etmekteyim.
8,037 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
94K UP
Araştırmacı

Bu linkleri tavsiye ederim :

https://philosophy.stackexchange.com/questions/4690/do-animals-know-that-they-are-going-to-die

Tüm Reklamları Kapat

https://www.psychologytoday.com/us/blog/animal-emotions/201801/do-animals-really-know-theyre-gonna-die

1970'lerin başında antropolog Ernest Becker, Pulitzer Ödüllü Ölüm Reddi kitabında, insan olmayan hayvanların ölme hakkında hiçbir şey bilmediklerini yazdı: “Ölüm bilgisi yansıtıcı ve kavramsaldır ve hayvanlar onu bağışlamaktadır.”

Tüm Reklamları Kapat

Ancak bugün, insan olmayan türlerde insan davranışının kökenlerini araştıran bilim adamları sayesinde, Becker'in görüşü modası geçmiş hale geliyor. Artan kanıtlar, en azından bazı türlerin ölümün özel doğasını tanıdığını göstermektedir. Ölüme şempanze tepkileri üzerinde çalışmakta olan İskoçya'nın Stirling Üniversitesi'nden psikolog James Anderson, “Şempanzelerin bir tür ölüm bilincine sahip olduklarını düşünmekte haklı olduğumuza inanıyorum” diyor.

Bir durumda, bir Stirling safari parkındaki şempanzeler, yaşlı bir dişinin ölümüne, ölmekte olan şempanze eğilimi ve daha sonra ölümün meydana geldiği yerden kaçınmayı içeren davranışlarla tepki gösterdi. Ölü şempanzenin kızı, Anderson'ın “vigil” dediği şeyi de yürüttü, yaşlı kadının öldüğü gece vücutta kalıyor. “En azından hayatta olmaktan ölüme geçişin geri dönüşümsüzlüğü hakkında bir fikirleri var” diyor.

California-Davis Üniversitesi'nde bir biyolog olan Teresa Iglesias, batı çalıcıların, kendi türlerinin veya diğer türlerin ölü kuşları etrafında 2 ila 10'luk çığlık atan gruplarda nasıl toplandığını araştırıyor. “Çağrılar diğer scrub-jay'leri çekiyor ve ya çağrıya katılıyor ya da ağaçlarda sessizce izliyorlar” diyor. Iglesias, birkaç saniyeden 45 dakikaya kadar süren kümelenmelerin mutlaka kuşların ölümü anladığı anlamına gelmediğini söylüyor. Belki de kümelenmeler başka bir amacı yerine getirir: Ölü bir kuş ve çevresini görmek, jaylere (ve belki de kargalar ve kuzgunlar) kaçınılması gereken riskler hakkında ipuçları verebilir.

Filler ve şempanzeler kadar zeki uzun ömürlü yaratıklar, ölülerin iyiye gittiğini fark etseler bile, ölümün sonunda herkes için geleceğini, sadece insan olabileceğini bilemezler. Yine de Anderson, “Ölü bir akraba veya arkadaş için acı çekmek veya üzüntü duymak ölüm bilgisi olmadan mümkündür”. Önemli bir nokta, çünkü bazı türler kalıcı kayıp ölümleri hakkında acı verici farkındalığımızı paylaşırsa, ölüm daha önce şüphelenilenlerden daha büyük bir ekolayzır olabilir.

2,565 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. /Www.nwf.org/. (30 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close