Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kaynatılmış suyun buzu berrak olurken aksi durumda beyaz oluyor. Fakat donan ırmak/göl vb. Yüzeyi nasıl berrak buz tutabiliyor?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba kaynatılmış suyun beyaz tonlarda olması durumu suyun içeriği ile ilgilidir. Kastettiğiniz su saf su ise bu suyun ısıtılıp ısıtılmamasının rengi üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

Buz ışığı herhangi bir değişime uğramadan geçiriyorsa şeffaftır. Belli bir dalga boyundaki ışığı yansıtıyorsa, yansıttığı ışığın renginde görünür. Eğer buz görünür dalga boyundaki ışık ışınlarının tamamını yansıtıyorsa beyazdır.

Isıtılan sularda birçok organikler, partiküller mineraller, uçucular ve safsızlar ya dibe çöker ya da suyu büyük ölçüde terk ederler. Siz bu esnada tortu ile karışmamış yüzey suyundan buz elde ettiğinizde bu buz olabildiğince temiz olur. Ancak hiç kaynatılmaya maruz kalmamış bir suyunda berrak olması söz konusudur. Tıpkı ırmak ve göllerin suları gibi. Çünkü söz konusu berraklık suyun kristal yapısıyla doğrudan ilişkilidir.

Donmuş su yani buz renksizken yine sudan oluşan kar beyaz görünür. Bu durumun nedeni buz kristalleri ile kar tanelerinin ışıkla farklı şekillerde etkileşmeleridir. Güneş ışığı elektromanyetik spektrumdaki bütün dalga boylarındaki ışık ışınlarını içerir. Ancak gözümüz sadece görünür dalga boyundaki ışık ışınlarını algılayabilir. Işık bir cisimle etkileştiğinde cisim tarafından soğurulabilir, yansıtılabilir ya da geçirilebilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. IŞIK VE SPEKTRUM Görünür Işık Dalgaları
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başarı önündeki en büyük engel, başarısızlık korkusudur.”
Sven Goran Eriksson
Geri Bildirim Gönder