Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bekir Kadak
Bekir Kadak
2,372 UP
Üye
0

Kavram ve terim nedir?

Aralarında nasıl bir fark var, örnek verir misiniz?
1,480 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
112K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Mutluluk genel bir kavram, serotonin hormonu ona içkin ve özelleşmiş kimyasal bir terimdir.

Kavramlar dilin, yaşamdan ona yansıyan zihnimizdeki geniş kapsamlı soyut kasalarıdır. Terimler ise o kasadaki her bir rafın özelleşmiş karşılığıdır ve ağırlıklı olarak sınırlı içeriklere sahiptir. Daha çok bilim, sanat, edebiyat, spor vb. alanlarda özelleşmiş (dar kapsamlı) ifadelere yöneliktir.

Örneğin mutluluk çok geniş kapsamlı bir kavramdır. Ancak ona bilimsel açıdan yaklaştığımızda ve vücuttaki ona vesile olan kimyasal değişimi incelediğimizde karşımıza serotonin (mutluluk) hormonu çıkar ki; bu terimdir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin barış çok geniş kapsamlı bir kavramdır. Ancak ona vesile olacak olan silahsızlanma askeri olarak özelleşmiş ve barışa içkin bir terimdir.

Örneğin özgürlük yine çok geniş kapsamlı bir kavramdır. Ancak ona politik açıdan zum yaptığımızda onun din ve vicdan, yerleşme ve seyahat, düşünce ve ifade özgürlüğü şeklinde özelleşmiş halleri ile karşılaşırız. Bunların her biri siyasi (politik) terminolojide karşımıza özgürlüğe içkin özelleşmiş ve sınırlı anlamı olan terim olarak çıkar.

Kısacası, eğer bir şey geniş kapsamlı ve gerçekliğin zihnimizdeki soyut karşılığına (iz düşümüne) tekabül ediyorsa kavram, bu kavramın pratik yaşamda karşılıklarına ve ona içkin sınırlı içeriklerine denk geliyorsa terim adını alır. Umarım kafa karıştırmamışımdır. Saygılar…

238 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close