Puan Ver
0
Puan Ver

Katot ışınlarının kullanıldığı crookes tüpünde neden parlama olur?

1
Anonim 0
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kısa cevap : X ışınları yüksek enerji olduklarından düşük enerjiye geçmek isterler (entropi nedeniyle), bu sebeple enerjilerinin bir kısmını foton salarak kaybederler. Foton dediğimiz şey ise ışığı oluşturan taneciktir ve biz parlama görürüz.

Uzun cevap : Katot tüpünde yüksek voltaj ile katottan (- yüklü tungsten) anota doğru elektronlar koparak yol alır. Yüksek voltaj nedeniyle katottan çıkan elektronlar hızlanarak anota (+ yüklü hedef) doğru yol alır. Dolayısıyla anota çarptıklarında momentum korumundan dolayı enerjilerini aktararak foton salarlar. Ve bizim parlama dediğimiz olay gerçekleşir.

Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. Yakın Doğu Üni ders notu X-ışınları
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder