Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Kaş bölgesindeki kıllar neden sadece bizlere özgüdür? Küçük bir gözlem yaptım ve birçok hayvanda kaş kaslarının var fakat kıl olmadığını gözlemledim?

Fakat dediğim gibi araştırmam geniş çaplı değildi eğer kaş bölgesinde kılı olan canlı varsa neden diğerlerinde yoktur da azınlıkta vardır?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kaşlar neandertallerde ve bazı primat türlerinde de mevcut ama işlevi hepsinde hemen hemen aynı, duygu ve tepkilerimizi daha iyi anlatmak ve gösterebilmek için geliştirmişiz. Tabii insanlarda daha açık (yüzümüzün diğer kısımlarında az kıl olmasından dolayı) ama primat kuzenlerimizde daha çıkıklar(alın çıkıklığının bizden fazla olması) diğer canlılarda kaş olmamasının sebebi duygularını farklı şekillerde ifade etmeleri olabilir(kaynakta mevcut) bu yüzden bunun gibi bir özelliğe ihtiyaç duymamış olabilirler.

Örneğin; bu köpeğin kaşını görebiliyoruz ve belki daha başka türlerde de olabilir ancak kürkünden dolayı görünmüyor olabilir.
Örneğin; bu köpeğin kaşını görebiliyoruz ve belki daha başka türlerde de olabilir ancak kürkünden dolayı görünmüyor olabilir.
Gaia dergi
Teşekkür (3)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç denediniz mi? Başarısız oldunuz mu? Fark etmez. Tekrar deneyin. Tekrar başarısız olun. Daha iyi başarısız olun.”
Samuel Beckett
Geri Bildirim Gönder