Puan Ver
2
Puan Ver

Karıncaları zombiye dönüştüren mantar insanlarda etkilimi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
1 Cevap

Cordyseps cinsi mantarlar keseli mantarlar grubundadır. Bu türler iç parazitik mantarlardır ve genellikle böcekler ve diğer eklembacaklılar içerisinde yaşarlar. Bir kısmı ise başka mantarlar üzerinde yaşarlar. Örneğin bir karıncaya yerleşen Cordyseps mantarı sporu, bir süre sonra karıncanın iç organlarına ve beynini ile geçirir. Karıncanın zehirlenen beyni bir nevi mantar sporlarının kontrolü altındadır ve mantar sporları karıncayı istediği doğrultuda yönlendirir. Karıncalar tarafından fark edilen bu ele geçirilmiş karınca koloniden uzaklaştırılır. Çünkü karınca üzerinde yetişecek Cordyseps mantar sporları, tüm koloniyi yok edebilir. Cordyseps mantarının baş kısmı karıncanın beyninden çıkmaya başlar. Mantar olgunlaştığında uçlarından ölümcül sporlar etrafa dağılarak diğer böcekler ve karıncalar için ciddi tehlike oluşturur.

Kelebek larvasında çıkan Cordyseps mantarları, olağanüstü doğal antibiyotik halini almaktadır ve birçok hastalığa iyi gelen bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren, asimetriktir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder