Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Senem Kızılcı
Üye
14

Karınca yumurtası yağı insan vücudundaki kılları/tüyleri azaltır ya da çıkmasını engeller mi?

Özellikle bazı ebeveynlerin ileride çocuklarının epilasyon ile uğraşmaması için küçük yaşta bu yağı sürdüğü iddialarına rastladım. Geçerli bir kaynak bulamadım, geçerliliği var mıdır? Yoksa bu iddia nasıl ortaya atılmıştır?
2,876 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Egemen Koşar
Mühendis

İnsanların biyolojik eksikliklerinin ya da fazlalıklarının giderilmesi konusunun istismar edilmesi ile ilgili büyük bir sektör olduğunu söyleyerek konuya başlamak gerekiyor.

Karınca yumurtası yağı ile ilgili Türkçe akademik kaynak, [1] piyasada satılan yağların kimyasal içeriği hakkında bilgi veriyor ve sonuçların kıl büyümesine etki etmeyeceği sonucuna erişiyor. Makalenin sonunda ise bu yağların iddia ettikleri gibi kıl büyümesini etkilediklerine dair bilimsel bir sonuç elde edecek kadar araştırma yapılmadığını söylüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Başka bir bilimsel araştırma ise,[2] karınca yumurtasında da bulunan "formik asit" ve bazı diğer kimyasal bileşiklerin kıl büyümesine etkisinin fareler üzerinde yapılan deneyleri hakkındadır. Bu araştırmada formik asit ve diğer bileşenlerin kıl köklerini yok edici etkilerinin olduğunu fakat kıllanmayı arttıran androjen hormonunun insan vücudunun farklı bölgelerindeki kıl köklerine etkisi hakkında yeterli çalışma olmaması sebebi ile daha uzun süreli ve kapsamlı araştırmaların yapılmasının gerektiğini bildiriyorlar.

103 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yard. Doç. Dr. Aslı Feride KAPTANOĞLU, et al. (2023). Karınca Yumurtası Yağları Ile Analitik Bir Çalışma. cms.galenos.com.tr. | Arşiv Bağlantısı
 2. Mahnaz Banihashemi, et al. (2011). Evaluation Of The Effect Of Formic Acid And Sodium Formate On Hair Reduction In Rat. Dove Press. | Arşiv Bağlantısı
9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Göksu Güldoğan
Yeterli araştırma ve kaynak

Karınca yumurtası yağı uzun yıllardır orta doğuda kullanılmış kıl kökünü zayıflattığı iddia edilen bir yağ. Kılın büyümesini engelleyen bir protein cinsi içeriyor kendine has bileşenleri vardır. Çinko ve manganez dışında, 9-octadecenoic acid, ethyl oleate, cholesterol, n- Hexadecanoic acid içeriyor.

%64 civarı doymamış yağ asitleri var… furan-2-carbaldehyde adlı bileşeni ise “furfural” olarak bildiğimiz bir organik bileşendir. Buna alerjik reaksiyon gösterenler de var. Unutmayın.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Avrupa sağlık arşivinde riskleri de anlatılmıştır

[2][2][1]

105 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Europa. Prebiotic Synthesis Of Adenine And Amino Acids Under Europa-Like Conditions. (9 Ağustos 2023). Alındığı Tarih: 9 Ağustos 2023. Alındığı Yer: ec.europa.eu | Arşiv Bağlantısı
 2. Yard. Doç. Dr. Aslı Feride KAPTANOĞLU, et al. Weiterleitungshinweis. (2 Ağustos 2023). Alındığı Tarih: 9 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Google | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eymen Şengül
Karınca anatomisi hakkında araştırmalar yaptım.

Karınca yumurtası yağı, vücut kıllarını azaltmak için kullanılan bir doğal üründür. Karınca yumurtası yağı, içindeki formik ve palmik asitler gibi daha birçok asit sayesinde kıl köklerini zayıflatır ve kılların daha yavaş ve ince çıkmasını sağlar.

Karınca yumurtası yağının başka faydaları da vardır. Saç bakımı, cilt aydınlatma ve nemlendirme için de kullanılabilir. Ancak karınca yumurtası yağını kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çok fazla kullanmak ciltte tahrişe veya alerjiye neden olabilir. Karınca yumurtası yağı, özellikle İran’da yaygın olarak bulunur. Bazı kozmetik firmaları da karınca yumurtası yağı içeren kremler üretirler.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Karınca Yumurtası Yağı içeriği:

Karınca Yumurtası Yağı, Aqua,Gliseril Stearat (ve) Ceteareth-20 Ceteareth-12(ve) Setearil Alkol(ve)Cetil Palmitat,Bitkisel Ekstrakt,Dikaprilil Karbonat,Heksildekanol ve Heksildecayl Laurate, Gliseril monostearat,Gliserin,Prpyle Glikol,Dimetikon, Koku, Fenoksietanol,1-2-dibroma-2,4-disiyanobutan ve CIT/MIT, Chamaemelum arvensis[2]

Kaynaklar

 1. Randy Schueller. Can Ant Oil Really Reduce Hair Growth?. Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2023. Alındığı Yer: The Beauty Brains | Arşiv Bağlantısı
 2. Dearborn. Helps Reduce Body Hair Growth.. Learn About Ant Egg Oil. Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Dearborn | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close