Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kare deliklerin hızları boyutlarına göre değişir mi?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Soru, soruluş şeklinden yola çıkılarak farklı şekillerde yorumlanabilir. Hızından bahsederken kasıt doğrusal hız ise, daha kütleli kara deliklerin daha yavaş hareket etmesini bekleriz (örneğin galaksimizin referans çerçevesine göre). Ama hızından bahsederken kendi etrafındaki dönüş hızı ise kasıt, genel beklenti açısal momentumlarının (doğal birim sisteminde) kütlelerinden küçük olmasıdır. Bir başka deyişle, açısal momentumlarının kütlelerine oranı olarak ifade edilen spin parametrelerinin 1’den küçük olması gerekir. Bunun gerçekleşmediği durumlarda Einstein denklem çözümleri çıplak tekillik oluşacağını öngörür. Fakat bu çözümün fiziksel olmadığı düşünülüyor, çünkü çıplak bir tekilliğin varlığı genel göreliliğin üzerinde yükseldiği determinizmi engelleyen bir kavram.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder