Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Özbek
Yiğit Özbek
1,972 UP
Üye
3

Karbondan başka bir elementi temel alan bir canlı formu olabilir mi?

353 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Periyodik tabloda karbon elementinin hemen altında silisyum elementi vardır ve karbon elementinin özelliklerine yakın özellikleri bulunur, bunlardan biriside karbon gibi 4 bağ kurabilmesidir. Tabi akla, silisyum bazlı yaşam formları neden oluşmadı veya başka öte gezegenlerde oluşmuş olabilir mi? Soruları akla geliyor.

Karbon oksitlendiğinde karbondioksit gazı meydana gelirken, silisyum oksitlendiğinde, katı haldeki silisyum dioksit (silika) meydana geliyor. Bu katı hal, yaşamı desteklemesi açısından, durumu zorlaştırmakta. Peki neden zorlaşıyor? Oksijen soluyoruz ve karbondioksit olarak dışarı veriyoruz silisyum bazlı olsaydık sürekli kum tükürürdük:). Bu katı hal hücre ve bakteri ölçeğindeki canlılığın yaşam kimyasında da olumsuz pek çok tarafı var. Tüm bu aksiliklere rağmen, bilim silisyum bazlı yaşamı tamamen dışlamamakta.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Sinan İpek. Silisyum Temelli Yaşam Formları Mümkün Mü? | Bilimkurgu Kulübü. (7 Şubat 2022). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2023. Alındığı Yer: Bilimkurgu Kulübü | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aykhan Imanov
Ilgi alanı

Bilinen yaşam formlarının çoğu karbon bazlıdır. Ancak teorik olarak, karbondan farklı bir element temel alan canlı formlarının da olabileceği düşünülmektedir.

Bununla birlikte, şu anda var olan tüm yaşam formları, karbon bazlı oldukları için, karbonun yerini başka bir elementin alabileceği bir yaşam formu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Araştırmacılar, diğer elementlerin canlı yaşamı desteklemek için uygun olup olmadığını araştırmaktadırlar. Bunun nedeni, karbonun özellikleri nedeniyle, diğer elementlerin karbonun yerini alması zordur. Karbon, diğer elementlere göre daha fazla bağ yapabilme özelliğine sahiptir ve bu, çok çeşitli karmaşık moleküllerin oluşmasına izin verir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin, arsenik bazlı yaşam formu teorisi, arsenik gibi toksik bir elementin, karbonun yerini alarak yaşamı destekleyebileceğini öne sürmektedir. Ancak bu teori henüz doğrulanmamıştır ve tartışmalıdır.

Sonuç olarak, karbondan farklı bir element temel alan canlı formlarının var olması teorik olarak mümkündür, ancak henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.[1]

Kaynaklar

 1. Benner, S. A. Is There A Common Chemical Model For Life In The Universe. Alındığı Tarih: 16 Nisan 2023. Alındığı Yer: doi | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close