Puan Ver
0
Puan Ver

Kararları veren aslında biz değil beynimiz mi?

Aslında biz dediğimiz benlik algısı bir ilizyon mudur? Biz değilde sadece çeşitli verileri işleyip karar alan bir beynimiz mi var? Araya girip müdahale edebilir miyiz? Eğer araya giremiyorsak bu özgür irade fikrine karşı değil midir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

    Evet benlik algısı bir ilizyondur. Karar alma konusunda farkındalığımız çok düşük belki de yok. Son yıllarda "safsatalar" başlığı altında düşünme yanlılıkları oldukça tartışılır oldu. Bu yanlılıkların etkisi öğrenildikçe azaltılabilir. Algı konusunda ise beynimizin bize yarattığı bir ilizyonda yaşadığımızı düşünüyorum. Mesela yeni bir ölçüm aleti üreterek gerçekliği kendi duyularımıza çeviriyoruz. Bundan ötürü ham duyularımıza müdahele edebileceğimizi düşünmüyorum. Ayrıca önceki deyimlerimizin kendi öznel algılarımızı şekillendiriyor olabilir. Yani herkes aynı "algı tanımına" bile sahip değil. Bu durum başlı başına bir ilizyon oluşturmaz mı?

    Sunmak istediğim bir argüman da dopamin konusunda. Sanılanın aksine dopamin, ödül elde edildiğinde salgılanmaz. Ödül yolunda ilerlerken salgılanır, ödül için motive eder. Yani sigara içen birisi sigara içtiği için dopamin salgılamaz; dopamin salgıladığı için sigara içer. 

    Tekrar karar alma konusuna dönersek, ben şu anda sizden kırmızı ya da yeşil bir çubuğu 15 saniye sonra hayal etminizi istesem, kaç kişi gerçekten 15 saniye sonra hayal edebilir? Avustralya'da Tam da bu konuyu irdeleyen bir deney yürütülmüş. Elbette düşünemiyoruz. İşin daha garibi tam 11 saniye önce ne hayal edildiği anlaşılabiliyor. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Tevfik Alıcı- Gerçek Bir Yanılsama: Bilinç Algı konusunda giriş kitabı. İlk paragrafta yararlandım.
  2. Decoding the contents and strength of imagery before volitional engagement 3. paragraftaki deneysel çalışma.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dahi biri gerçek anlamıyla hata yapmaz; çünkü onun hataları yeni keşiflere açılan kapılardır.”
James Joyce
Geri Bildirim Gönder