Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sadık Berk Evren
Üye
2

Karadeliklerin Çekim Alanı Ne Kadar?

Bir karadelik, cisimleri olay ufkuna girdiği veya yaklaştığı anda mı etkilemeye başlar yoksa etki alanı çok daha geniş midir? Bir karadeliğin nasıl devasa galaksiler oluşturabilecek kadar geniş ve güçlü bir kütle çekimi vardır?
256 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Karadeliklerin çekim alanları, kütleleri ile ilgili bir durum. Kütle ne kadar büyükse çekim o kadar fazla. Basit matematik.

Ama uzaklık söz konusu olunca bu matematik o kadar basit değil. Formüle göre kütleler birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılı biçimde çekerler, bu biraz karışık. Yani 2 birim yakınlık, 2x2= 4 birim çekim. 4 birim yakınlık: 4x4= 16 birim çekim. Türkçesi: Yakınlaştıkça çekim katlanarak artıyor. Uzaklaştıkça çekim katlanarak azalıyor. Daha da Türkçesi 2 birim uzaklaşıyorsunuz, çekim 4 kat zayıflıyor. 2 birim yaklaşıyorsunuz, 4 kat güçleniyor. Buna göre karadelikten atıyorum 1 milyon birim uzaklaşırsanız çekim o kadar azalır ki cisme üfleseniz karadeliğin çekim etkisinden kurtulabilir. Belirli bir uzaklıktan sonra artık önemsizleşir ve başka etkilerin yanında ihmal edilebilir olur.

Olay ufku ise farklı bir şey. Bahsettiğim formül gereği azıcık yaklaşsanız bile etki çok artıyor ya... Belirli bir yakınlıktan sonra artık çekim öylesine büyür ki ışık bile karadelikten kaçamaz. Yani 1 milyon birim çekim söz konusu ise x2 oranında yaklaşırsanız çekim çok daha fazla artıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle... Çekim gücü çok uzaklarda da var, yok değil. Ama zayıf. Yakınlarda ise ışığı bile bırakmayacak kadar yüksek. Bu sınırın adı da olay ufku.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close