Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Karadeliklerin akresyon(birikim) diski neden bir küre şeklinde değil bir çember şeklinde?

Karadeliklerin etrafındaki her şeyi çektiğini hepimiz biliyoruz ve ayrıca karadelik fotoğrafını da aynı şekilde biliyoruz ancak eğer her taraftan her şeyi içine çekiyor ise akresyon diskinin karadeliğin her tarafını sarması gerekmez mi?
290 görüntülenme
Karadeliklerin akresyon(birikim) diski neden bir küre şeklinde değil bir çember şeklinde?
Karadeliklerin akresyon(birikim) diski neden bir küre şeklinde değil bir çember şeklinde?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD

Öncelikle adı üzerinde, bunun bir disk olduğunda hem fikir olalım. Dolayısıyla ne küre olmalı, ne de çember olmalı. Görselde etrafında bir çember var gibi görünüyor, fakat aslında bu karadeliğin etrafında bir disk. Karadelik, diskin kendi arkasında kalan kısmını merceklediği için, aslında tepesinde gördüğümüz onu çembere tamamlayan yapı arkasına ait. Dolayısıyla biz disk bir yapıyı, bükülen uzay-zaman nedeniyle böyle görüyoruz. Aşağıda linkini bıraktığım videoda bu durumu animasyonla güzelce göstermişler.[1]

Neden disk sorusunun cevabı da dönüş ile alakalı. Disk bu dönüş ekseninde oluşuyor. Güneş sistemindeki gezegenlerin hepsinin aşağı yukarı aynı düzlemde olması, spiral galaksilerin yine dönüş düzleminde bir yapıda olmasıyla tamamen aynı etki. Dönüş eksenini ekvator düzlemi kabul ederseniz, epey bu yapı bir küre olsaydı, kutupta kalan noktalar hiç dönmeyecekti. Dönme hareketi olmadığı için de doğrudan karadeliğin üzerine düşerdi. Disk yapıları görmemizin nedeni bu, tek bir dönüş düzlemi olması.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. VideoFromSpace. Revolve Around A Black Hole Accretion Disk In Amazing Visualization. Alındığı Tarih: 26 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close