Puan Ver
0
Puan Ver

Karadelikler zamanı nasıl yavaşlatır? Buna sebep olan şeyi bulabildik mi?

Uzay sabit düz bir zemin değil bu yüzden uzay cisimler tarafından bükülebiliyor. Zamanı yavaşlatan bu bükülme mi? Ve zamanın yavaşlaması olarak adlandırdığımız olay dünyada deneyimlediğimiz ve gündelikte kullandığımız zaman algımızdan farklı bir zaman mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Einstein'ın eşdeğerlilik kuramına göre kütle çekimi ve hızlanma aslında aynı şeydir. Mesela Dünya'da yer çekimi dediğimiz olay yerin bizi çekmesi durumu değil bizim yere doğru bir hızımızın olmasıdır. Kütle çekim alanında zamanı yavaşlatan şey bu hızdır. Şimdi duruyor gibi gözüksen de aslında şuan yere doğru hareket ediyorsun. Bu hızı ortaya çıkaran şey ise Dünya'nın kütlesi doğrultusunda uzay zamanı bükmesi olayıdır. Ne kadar çok bükülme yaşanırsa bu hızda o kadar artacaktır. 

Kara deliklerin kütle çekimi ise o kadar büyüktür ki ışığı bile bükebilir. Bu kadar devasa kütleye sahip olan kara delikler uzay zamanı ciddi anlamda büker. Doğrultusunda senin kara deliklere doğru olan hızın artar. Hatta şuan güneş yerine 6 km çapında bir kara delik koyarsak güneşin uyguladığı uzay zaman bükülümünü sağlayabilir. Sadece 6 km çapında. Güneş 1.391 milyon km'dir. Kara delikler bu denli uzay zamanı büktüğü için kara deliğin içinde zaman kavramı yoktur. 

Kısaca:

Evet. Zamanı yavaşlatan bu bükülme. Doğrultusunda senin o kara deliğe doğru olan hızın artar. Hızın artarsa da zaman senin için yavaşlar.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Türlerin Kökeni'nde ortaya koyduklarımın herhangi bir inanıştan herhangi bir kişiyi şoke etmesi için bir neden göremiyorum.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder