Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zabil Salayev
Zabil Salayev
17K UP
Üye
4

Karadelikler kendinden çok büyük bir nesneyi yutabilir mi? Tutarsa ne olur?

387 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Erdem
Alperen Erdem
20K UP
'Astronomi ile ilgileniyorum'

Evet, kara delikler kendinden çok büyük bir nesneyi yutabilirler. Aslında, kara deliklerin yutabileceği şeylerin boyutu, karadeliklerin kendilerinin boyutuyla sınırlıdır.

Kara delikler, kütleleri ile tanımlanan yoğun ve kütleçekimi çok güçlü alanlardır. Kara deliklerin etrafındaki maddeler, kara deliklere doğru çekilir ve bu madde, kara delik etrafındaki dairesel bir disk olan "akretasyon diskine" düşer. Bu diskteki madde, sürtünme ve diğer etkileşimler nedeniyle ısınır ve parlama yayar. Bu parlama, kara deliklerin tespit edilmesine yardımcı olan bir sinyaldir.

Kara delikler, etrafındaki maddeyi yuttukları için "yutucular" olarak da bilinirler. B[1]ir kara delik, kendisinden daha büyük bir nesneyi yutarsa, bu durumda birkaç farklı senaryo gerçekleşebilir.

Tüm Reklamları Kapat

 1. Eğer nesne küçükse, karadelik onu yutar ve büyür.
 2. Eğer nesne çok büyükse, kara delik yutamaz ve nesne kara delik etrafındaki akretasyon diski boyunca yükselir. Bu durumda, nesne diskte sürtünür ve ısınır, parlama yayar ve sonunda kara delik etrafındaki yüksek enerjili maddeye katılır.
 3. Eğer nesne çok büyükse ve kara delik kendisiyle aynı boyutta veya daha küçükse, nesneyle birlikte kara delik de yutulabilir. Bu durumda, kara delik birleşerek daha büyük bir kara delik oluşturur.

Kaynaklar

 1. STSCı. Hubblesite: Black Holes: Gravity's Relentless Pull Interactive: Encyclopedia. Alındığı Tarih: 24 Şubat 2023. Alındığı Yer: STSCı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close