Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kara mürver ekstresi gerçekten de covid-19 için faydalı mı? Bu maddenin virüsün hücreye tutunmasını engellediği bilgisi doğru mu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (3)
Paylaş
1 Cevap

Kara mürver, black elder veya sambucus nigra olarak adlandırılabilmektedir.

Uzunca yazmaktan ziyade hızla özetleyecek olursak;

COVID-19 özelinde bildirilen bir çalışma sonucu henüz bulunmuyor.

Mekanizma olarak virusun (influenza) hücre içine girmesini engellediği invitro (lab) çalışmasında gösterilmiş.

İnsan çalışmaları influenza virusu ile enfekte olan kişilerde yapılmış, görece az sayıda hasta ile yapılan çalışmalar. Genellikle çalışmalara getirilen eleştiriler hasta sayısının azlığı ve metodoloji hakkında olmuş.

Bu çalışmaların sonucunda enfeksiyon belirtilerinin tamamen ortadan kalkmasına kadar geçen sürenin kısaldığı, hastalık belirtilerinin anlamlı oranda azaldığı, rescue medication - kurtarıcı ilaç ihtiyacını azaltığı gözlenmiş.

Tekrar hatırlatma gereği duyuyorum; bu çalışmalar infleunza virus ağırlıklı çalışmalar olup henüz bu konuda COVID-19 ile ilgili veri bulunmamaktadır.

Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. PUBMED
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Al elmaya taş atan çok olur.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder