Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Elif Cura
Üye
1

Kara deliklere robot veya bir cihaz gönderilebilir mi?

Gönderilebilse kara delikler hakkında daha çok bilgi sahibi oluruz, ordaki varlıkların sesini duyabiliriz ve kara deliğe düşme ihtimalimiz varsa edindiğimiz bilgilere göre önlem alabiliriz
638 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Yusuf 266
Yusuf 266
35K UP
Lise Öğrencisi

Karadeliklere uzay aracı göndermek şu anki teknolojimiz ile imkansız. Çünkü karadelikler çok uzaktalar. Bilinen en yakın karadelik bile yaklaşık 960 ışık yılı uzakta.[1] 960 ışık yılı muazzam bir mesafedir. 1 ışık yılı, ışığın 1 yılda alabildiği mesafeyi ifade ediyor. Işık hızı saniyede 300.000 kilometrelik bir hızdır. Yani eğer ışık hızında giden bir uzay aracını oraya gönderseydik hedefine ancak 960 sene sonra varabilirdi. Ancak şu ana kadar yapılan uzay araçlarından en hızlısı Parker bile sadece saniyede 163 kilometrelik bir hıza çıkabildi.[2] Fakat ışık hızı, bu hızdan yaklaşık 1840 kat daha fazla kısaca şu ana kadar yapılmış en hızlı uzay aracını kullansak dahi oraya varmamız binlerce yıl alırdı.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. List Of Nearest Known Black Holes. (16 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Fastest Spacecraft Speed. (20 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2022. Alındığı Yer: Guinness World Records | Arşiv Bağlantısı
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Hepimiz Sanalız
Hepimiz Sanalız
2,619 UP
Felsefe Öğretmeniyim

Aslında ne olacağını ve bahsedilen robot veya bir cihaz gönderme imkanı basit bir mantık ile cevaplanabilir. Sorudaki isteğin mümkün olmadığı sonucu çıkartılabilir.

Kara delik “kütleçekimsel tekillik” denilen bir noktaya toplanmış bir kütleye sahiptir. Bu kütle "kara deliğin olay ufku" denilen ve söz konusu tekilliği merkez alan bir küreyi oluşturur. Bu küre, kara deliğin uzayda kapladığı yer olarak da düşünülebilir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Bildiğimiz fizik evreninde üretilmiş yada var olan hiç bir madde karadelikte buradaki gibi kalamaz; değişir. Madde bir kara deliğin olay ufkunun içine düştüğünde veya daha yakına geldiğinde, uzay-zamanın geri kalanından izole olur. O bölgeyi asla terk edemez. Tüm pratik amaçlar için, madde evrenden kayboldu. Kara deliğin olay ufkunun içine girdikten sonra, madde en küçük atom altı bileşenlerine ayrılacak ve sonunda tekilliğe sıkıştırılacaktır. Tekillik giderek daha fazla madde biriktirdikçe, kara deliğin olay ufkunun boyutu orantılı olarak artar[2][3].

Kısaca kara deliğe robot gönderme ve gönderilen robottan bilgi alma şu an için imkansızdır.

Kaynaklar

 1. C. Teitelboim. (2000). Black Holes And The Structure Of The Universe. ISBN: 9789810242695. Yayınevi: World Scientific Publishing Company.
 2. www.uu.edu. Where Does The Matter Go When It Is Pulled Into A Black Hole? | Science Guys | Union University, A Christian College In Tennessee. Alındığı Yer: www.uu.edu | Arşiv Bağlantısı
 3. www.nature.com. What Happens To Matter Inside A Black Hole? | The Beyond | Learn Science At Scitable. Alındığı Yer: www.nature.com | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Deniz Arda Demir
Öğrenci, Bilimsever

Sorduğun soru biraz ilginç,yanlış anlama kötü anlamda söylemiyorum sadece karadelik dediğimiz cisim tam olarak düşündüğün gibi değil. Stephan Hawking'in Zamanın kısa tarihi ve Kara delikler isimli iki kitabı temelini çok iyi kavramanı sağlar tavsiye ederim.

Karadeliğe düşme dediğin şey karadeliğin olay ufku sınırları içine girmektir ufak bir örnek vermek gerekirse güneşimiz kütlesinde bir kara deliğin olay ufku 3.2km civarındadır. Bir astronotu ele alalım olay ufkuna girdiği anda karadeliğin uzay zamanda oluşturduğu devasa bükülme nedeniyle ışığın dahi kaçamadığı inanılmaz bir kütle çekim kuvvetine maruz kalıp spagettileşme/spagettifikasyon diye isimlendirdiğimiz olay gerçekleşir ve astronot ince uzun bir çizgi alır ve kara deliğin merkezine doğru ilerler bu merkezde ne olduğunu henüz bilmiyoruz solucan deliği teorisi gibi bazı teoriler var elbette ama henüz hiçbirinin bir kesinliği yok.

Tüm Reklamları Kapat

Robot konusunda ise bu günümüz teknolojisi ile imkansızdır, ama her geçen gün kara delikler hakkında çalışmalar devam ediyor bu konuda kara delikleri daha iyi gözlemlemeye onlar hakkındaki soru işaretlerini gidermeye çalışılıyor.


Kaynaklar

 1. S. Hawking. (2021). Zamanin Kisa Tarihi. ISBN: 9786254494260. Yayınevi: ALFA Yayınları.
 2. S. Hawking. (2000). Kara Delikler. ISBN: 9786051715513. Yayınevi: ALFA Yayınları.
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close