Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Taha Basmacı
Üye
7

Kanser son yüzyıllarda daha mı çok arttı?

Çevremizde ve duyduklarımıza göre neredeyse herkesin en az bir tane kanser hastalığına sahip tanıdığı var desek yanlış olmaz, eskiden bu durum böyle miydi? Kanser çok sık yakalanılan bir hastalık mıydı? Son dönemde arttı mı arttıysa buna sebep olan etkenler nelerdir? Hayatımıza giren ufak çaplı da olsa radyasyon buna bir örnek midir?
682 görüntülenme
Kanser son yüzyıllarda daha mı çok arttı?
Kanser son yüzyıllarda daha mı çok arttı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Orjin Astromat
Araştırmacı, Okur

Kanser insanoğlunun tarih boyunca var olan bir hastalıktır ve zamanla gelişmiştir. Ancak, son yüzyılda kanserin görülme sıklığında belirgin bir artış olduğu kabul edilmektedir. Bu artışın birkaç nedeni vardır:

Artan yaşam süresi: İnsanlar daha uzun yaşamaktadır ve yaşam süresi arttıkça kanser riski de artar. Çünkü kanser, hücrelerin zamanla genetik hatalar biriktirerek kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Yaşlanma süreci, hücrelerin genetik materyalinde birikmiş olan bu hataların ortaya çıkmasına ve kanser gelişimine yol açabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Çevresel faktörler: Endüstrileşme ve teknolojik ilerlemeler sonucunda çevresel faktörlerdeki değişiklikler kanser riskini artırmış olabilir. Hava kirliliği, toksik kimyasallar, radyasyon gibi çevresel faktörler kanser riskini artıran etkenler arasındadır.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Modern yaşam tarzı, hareketsizlik, dengesiz beslenme, obezite, sigara ve alkol tüketimi gibi faktörler kanser riskini artırabilir. Özellikle batı tarzı beslenme alışkanlıkları ve obezite, kanser gelişiminde önemli bir etken olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

İleri tanı yöntemleri: Son yüzyılda tıbbi teknolojideki ilerlemeler sayesinde kanser tanısı daha erken ve doğru bir şekilde konulabilmekte. Bu da kanser vakalarının daha fazla tespit edilmesine ve kaydedilmesine yol açabilir.

Ancak, kanser vakalarının artışı aynı zamanda tıbbi ilerlemelerin bir sonucudur. Daha iyi tanı yöntemleri, tedavi seçenekleri ve kanser farkındalığının artması sayesinde kanser vakalarının daha iyi kaydedilmesi ve raporlanması mümkün olmuştur. Bu nedenle, kanser vakalarındaki artışın kısmen gerçek bir artıştan ziyade daha iyi bir tespit ve raporlamayla ilgili olduğu da düşünülmektedir.[1]

Kaynaklar

  1. Bilinmiyor. Rusya'da Üniversite. (7 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2023. Alındığı Yer: Moskova Devlet Üniversitesi (Makaleler Kısmı) | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Darwin Darwins
Araştırdım

"Verilerimizden, doğum kohort etkisi denen bir şey gözlemledik. Bu etki, daha sonraki bir zamanda - örneğin on yıl sonra - doğan her bir ardışık insan grubunun, muhtemelen genç yaşta maruz kaldıkları risk faktörlerinden dolayı, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor" dedi . , Harvard Chan School ve Harvard Medical School'da profesör ve Brigham'daki Patoloji Bölümü'nde bir doktor-bilim insanı. "Bu riskin her nesilde arttığını bulduk. Örneğin, 1960 doğumlu insanlar 50 yaşına gelmeden önce 1950 doğumlu insanlara göre daha yüksek kanser riski yaşadılar ve bu risk seviyesinin birbirini izleyen nesillerde artmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.”Kapsamlı bir incelemede ekip, bir bireyin diyetini, yaşam tarzını, kilosunu, çevresel maruziyetini ve mikrobiyomunu kapsayan erken yaşam "açıklamasının" son birkaç on yılda önemli ölçüde değiştiğini buldu. Batı diyeti ve yaşam tarzı gibi faktörlerin erken başlangıçlı kanserdeki artışa katkıda bulunabileceğini varsayıyorlar. Ekip, belirli kanser türlerinin görülme sıklığının artmasının kısmen kanser tarama programları aracılığıyla erken teşhis edilmesinden kaynaklandığını kabul etti. Bu artan yaygınlığın ne kadarının yalnızca tarama ve erken teşhise atfedilebileceğini kesin olarak ölçemediler. Bununla birlikte, 14 kanser türünün çoğunun insidansındaki artışın, tek başına gelişmiş tarama nedeniyle olası olmadığını belirtmişlerdir.

Erken başlangıçlı kanser için olası risk faktörleri arasında alkol tüketimi, uyku yoksunluğu, sigara içme, obezite ve yüksek oranda işlenmiş gıdalar yer alır. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmacılar, yetişkinlerin uyku süresinin birkaç on yılda büyük ölçüde değişmediğini, ancak çocukların bugün onlarca yıl öncesine göre çok daha az uyuduğunu buldu. Yüksek oranda işlenmiş gıdalar, şekerli içecekler, obezite, Tip 2 diyabet, hareketsiz yaşam tarzı ve alkol tüketimi gibi risk faktörlerinin tümü 1950'lerden bu yana önemli ölçüde artmıştır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Yani araştırmalara göre kanser 50 yaşın altındaki insanlarda artmış.

Kaynaklar

  1. B. A. W. H. Communications. Researchers Report Dramatic Rise In Cancer In People Under 50. (8 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2023. Alındığı Yer: Harvard Gazette | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close