Puan Ver
1
Puan Ver

Kanser neden çocuklarda değil de en çok yaşlanınca ortaya çıkar?

Kanser hücrelerin aşırı ve kontrolsüz bölünmesi ve bu bölünme sırasında oluşan bir hata olduğunu kabul edersek ve çocuklarda hücre bölünmesi hızının yaşlılardan hızlı olduğunu da biliyoruz.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bazi kanser turleri cocuklukta daha fazla gorulurken bazilari ise gec yetiskinlikte daha yuksek oranda gorulur. Her kanserin mekanizmasi ayni olmadigindan mumkun olan en genel cevabi vermeye calisacagim. 

Kanser, genel olarak, hucre dongusunun tum kontrol mekanizmalarini devre-disi birakacak sekilde mutasyonlarin ortaya cikmasi sonucu olusur. Bu mutasyonlarin bazilari aileden gelebilirken, tamamen cevresel etkilerle de ortaya cikmasi mumkundur. Tum bu mutasyonlarin birikmesi icin zamana ihtiyac vardir. Her ne kadar cocuklarda daha fazla hucre bolunmesi oldugundan daha hizli mutasyon birikmesi beklense de, cevresel etkilere maruz kalmak bakimindan (sigara vb. kotu aliskanliklar, kanserojen besinlerin daha az tuketilmesi) cocuklarin bir noktada yetiskinlere gore avantaji var. Yetiskinlige kadar gecen sure ilgili mutasyonlarin birikimini sagliyor ve bir noktada kanserlesme goruluyor. Zira, erken donemde daha fazla hucre bolunmesi gerceklesse de canlilik devam ettigi surece hucre bolunmeleri durmuyor. 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren sadece düşündüğümüzden garip değil; aynı zamanda düşünebileceğimizden de garip...”
Werner Heisenberg
Geri Bildirim Gönder