Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kanıtsız şeylerin olasılıkları nasıl hesaplanır?

Paralel evrenlerin, boyutların veya simülasyon teorisi gibi hakkında kanıt ve deney olmayan şeylerin olma ihtimali neye göre/nasıl hesaplanır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Paralel evren olayı, filmlerde ya da dizilerde gösterilenden çok daha karmaşık ve farklı işlemektedir. Evrenimizin bir kuantum dalgalanmasının ürünü olduğu göz önünde bulundurularak, bu kuantum dalgalanmasına etki edecek başka bir kuantum dalgalanması olmalı ki oluşturulan sanal parçacık ve antilerini birbirinden ayırabilen bir etki oluşsun ve bu etki sonucu bigbang oluşabilsin. Bu da bize en az iki dalgalanmanın olduğu fikrini veriyor fakat bu olay da her doğa olayı gibi kendini tekrar eden bir olay olduğu için iki tane birbirine etkiyecek kuantum dalgalanması hariç evren dışında sonsuz kuantum dalgalanması gerçekleştiği düşünülüyor. Ayrıca evrenin iç enerjisinin 0 oluşu gibi, evrenin kuantum dalgalanmasının bir ürünü olduğunun bir çok kanıtı mevcuttur. Linkleri aşağıya bırakıyorum.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeği arayanlara inanın; gerçeği bulduğunu iddia edenlere ise şüphe duyun.”
Andre Gide
Geri Bildirim Gönder