Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kanatlı karıncalar neden alaturka tuvaletimin bir köşesinde toplanıyor?

4-5 gündür sabahları tuvalete girdiğimde yaklaşık 25 kanatlı karınca ve 10 sıradan karınca görüyorum. Mekanı basmalarını normal buluyorum ama bir köşede üst üste çıkarak ufacık bir hacme sıkışmaları ve orada hiçbir şey yapmamaları beynimi kemiriyor. Niye niye niye? Bunun bir cevabı varsa nasıl öğrenebileceğimi bilemedim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Kanatlı karıncalar diye bir tür bulunmamaktadır. Belli karınca türlerinin belli aylarda çiftleşme dönemi yaklaştığında kraliçe karınca, prens ve prensesler lavralamaya başlar ve bu prens ve prenseslerin yuvadan uzaklaşması ve çıkabilmeleri için kanatları vardır. Bu çiftleşme döneminde prens ve prensesler toplu uçuş gerçekleştirirler ve çiftleşmek için havalanırlar. Erkekler çiftleşme sonunda ölürler. Çiftleşme sonunda kraliçe olan prenses ise kendi karınca kolonisini oluşturmak için bir yer aramaya başlar. Her karınca türü için ideal yer farklı olsa da hepsi için önemli olan etkenler: karanlık, nemli ve güvenli olmasıdır. Kraliçe lavralarını bırakacağı yeri bulduktan sonra orayı lavraları için düzenler ve lavralarını bırakır ve böyle devam eder...

Soruna cevap verecek olursam onların bir yerde toplanmalarının asıl sebebi çiftleşme şanslarını arttırmaktır.

Dip Not: Çiftleşme sonrası kraliçe olan karınca %100 olmamakla birlikte büyük bir çoğunluğu kanatlarını bırakırlar çünkü artık ihtiyaçları kalmamıştır. Lakin bu kesin olacak bir şey değildir 2 kanatlı veya tek kanatlı kraliçe karıncalar da vardır.

Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bir şeyleri bulma işidir. Bu açıdan tarih, bir bilimdir.”
Robin G. Collingwood
Geri Bildirim Gönder