Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Kan bağı olmayan insanların fiziksel olarak birbirine benzemesi nasıl açıklanabilir?

Gözleri, yüz hatları, vücutları vb. birbirine çok benzeyen, kan bağı olmayan hatta ve hatta aynı coğrafyada bile yaşamayan insanların birbirine benzeyebilir olması sadece evrimle mi açıklanır, başka bir açıklaması var mı?
713 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hayrettin Enes Karalı
Lise Öğrencisi

Aslında aşırı fazla gözüksede gen çeşitliliği sonsuz olucak kadar çok değildir,azdır sayılabilir derecelerdedir.

Baskın ve çekinik genlerde sabittir ortaya çıkacak fenotipleri tahmin edebiliyoruz bu tamamen baskın genlerin çeşitliliğiyle alakalı,baskın genler sabit olduğu için öne çıkan fenotiplerde bellidir.

Doppelganger aslen Almanca kökenli (doppelgänger) ve kelimenin çift kökenli, görsel ikiz, aynasız, tıpkısının aynısı ve birisinin tıpatıp benzeri gibi birçok şekilde olarak tanımlanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanların birbirine benzemesi olarak tanımlanan doppelganger hakkında dünyada önemli sayılan çalışmalardan biri Adelaide Üniversitesi Tıp Fakültesi doktora öğrencisi Teghan Lucas tarafından 2015 yılının sonunda yapılmış. O dönem ABD askeri personelinin halka açık fotoğraf koleksiyonu ve üniversitedeki çalışma arkadaşlarının yardımıyla Teghan, yaklaşık 4 bin kişinin yüz detaylı analizini yapmış ve yüz özelliklerini ölçülendirerek iki insanın yüzlerinin eşleşebileceği olasılığını hesaplamış. BBC tarafından da yayınlanan bu araştırmada Lucas’ın değindiği konulardan biri ise 8 farklı yüz ölçümü özelliğinin 2 kişide aynı olmasının şansının trilyonda birden bile az olması ve gezegendeki 7,4 insanla bile bir çift doppelganger olma ihtimalinin 1/135’lik ihtimali (1 trilyon/7,4 milyon). Ayrıca Teghan başka birinin daha ona tıpatıp benzemesinin de çok olası olmadığını belirtmiş.

Dünya Üzerinde Tıpatıp Size Benzeyen 3 Kişi Olduğu ve Bunlardan Birisiyle Tanışma İhtimalinizin de %0,5 Olduğu İddiası Doğru mu?

BBC’nin yayınlamış olduğu haberde insanların tıpatıp aynı, birebir yüz özelliklerine sahip başkalarının olma olasılığını çok düşük olduğuna dair başka hesaplamalar da mevcut:

Dünya Üzerinde Tıpatıp Size Benzeyen 3 Kişi Olduğu ve Bunlardan Birisiyle Tanışma İhtimalinizin de %0,5 Olduğu İddiası Doğru mu?

Kardeş veya akrabalığı bulunmayan insanların birbirine tıpatıp benzemesinin oranı bu kadar düşük olsa da dünyada bu benzerliklerin yaşandığı da belirtilmiş ve bunlar görsellerle de kamuoyuyla paylaşılmış.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close