Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Kalp nasıl enerji üretip kanı pompalayabiliyor?

Ömrümüz boyunca sürekli atan kalp enerjisini nereden alıyor?
804 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Bacaklarımızdaki kaslar nasıl enerji üretip yürüyebiliyoruz veya koşabiliyoruz? İstemsiz çalışan organlarımız, midemiz veya bağırsaklarımız nasıl enerji üretip besinleri öğütebiliyor? Soruları uzatabiliriz. Unutmayalım ki yapısı biraz farklı olsa da kalp organı da kas duvarları ile kaplıdır. Kas hücreleri de enerjilerini tıpkı diğer hücreler gibi ATP'den elde ederler.

125 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kutay Aydoğan
Kutay Aydoğan
4,527 UP
Fizyoterapi 3. sınıf öğrencisiyim

Durum aslında muhtemelen aklına gelen karmaşık cevaplardan daha basit. Öncelikle birkaç şeyi netleştirelim, kalp sanılanın aksine vücuda enerji sağlamaz, kalp doku ve organlara kan pompalama yoluyla besin ve oksijen taşır. Kalp kası vücudunun hareketi sağlamak için çalıştırdığı diğer kaslardan(iskelet kasları) farklıdır, bu kasın adına mycardium denir. Myocardium'u iskelet kaslarından ayıran en temel fark ise senin kontrolüne bağlı olarak kasılmamasıdır. Fakat her ne kadar kasılma yöntemleri faklı olsada enerji ihtiyaçları ve karşılanışı (adhenesine triophospahte) benzerlik gösterir. [1]

Kas kasılabilmesi için öncelikle sitoplazmada hazır olan atp yi kullanır, fakat depolanmış olan bu enerji miktarı çok azdır ve hızla tükenir. Bu durumda gereken enerji kasta bulunan kreatin fosfat hidrolizi ile adp ye katılır ve atp elde edilir.[2][3]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. B. Ç. Yegen. (2014). Yüksekokullar İçin Fizyoloji. ISBN: 9789754112696. Yayınevi: Yüce Yayım. sf: 324.
 2. biyolojidersim. İnsanda Kas Sistemi F- Kas Enerjisinin Sağlanmasi. (21 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 12 Mart 2023. Alındığı Yer: BİYOLOJİDERSİM | Arşiv Bağlantısı
 3. L. Pinar. Summary Of Nerve And Muscle Physiology. ISBN: 9786059354684.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close