Puan Ver
2
Puan Ver

Kalın bağırsak boşaltım organı mıdır?

Dışarıda ki kaynaklarda yeterince güvenilir ve dolgun bilgi olmadığından siz evrim ağacı okurlarına soruyorum. Teşekkürler.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hayır, kalın bağırsak sindirim organıdır.

Bu çok sık düşülen bir hata, çünkü "boşaltım" sözcüğü birazcık kafa karıştırıcı: "E popomuzdan da boşaltıyoruz işte!" diye düşündürüyor insanı ister istemez. Ancak boşaltım sistemindeki "boşaltım" sözcüğü aslında "dolaşım sistemindeki (özellikle de kandaki) istenmeyen maddeleri boşaltım" anlamında kullanılıyor.

Kalın bağırsak bir sindirim sistemi organı, çünkü asıl işlevi sindirim yapmak. Daha doğrusu, sindirim sürecinin en son ve en önemli basamaklarından biri emilimi sağlamak. Kalın bağırsakta neler olduğuna bir bakalım:

  • Sindirim kanalı bakterileri tarafından üretilen temel vitaminlerin emilimi burada oluyor.
  • Besinlerin içindeki suyun geri emilimi burada oluyor.
  • Sindirilemeyen bazı besin artıklarının fermentasyonu burada yapılıyor.
  • Sindirim sonucu artan asidite, kalın bağırsaktan salgılanan bikarbonat sayesinde düşürülüyor. 

Tüm bu işlemlerden geriye kalan posa (ya da "dışkı") nihayetinde dışarı atılıyor, doğru. Fakat bu, kan ile ilişkili bir temizleme olmadığı için boşaltım sayılmıyor; sindirimin bir parçası olarak görülüyor.

Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. Khan Academy
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Atomlar ve uzay boşluğundan başka hiçbir şey yoktur. Geriye kalan her şey şahsi fikirdir.”
Democritus
Geri Bildirim Gönder